Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak se vypořádat s kůrovcem? A Palestinci chystají další protesty v pásmu Gazy

Události

  6:14
Ministři v čele premiérem Andrejem Babišem budou jednat o kalamitní kůrovcové situaci v českých lesích. Ta společně se současným suchem decimuje stromy po celé republice.

Palestinsko-izraelská hranice hoří. foto: Reuters

- Bude jednat meziresortní skupina o kalamitní kůrovcové situaci v lesích ČR. Zúčastní se premiér v demisi Andrej Babiš, ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec a ministr zemědělství v demisi Jiří Milek.

- V pražském veletržním areálu v Letňanech začíná 17. mezinárodní průmyslový veletrh For Industry, na kterém se setkají lídři českého průmyslu a exportu. Vystoupí zde také premiér v demisi Andrej Babiš. Zúčastní se i ministryně financí v demisi Alena Schillerová a ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner. Hosté budou debatovat o krocích vlády na podporu a rozvoje průmyslu a exportu, jeho optimální struktury a konkurenceschopnosti založené na vývozu výrobků s vysokou přidanou hodnotou 

- Bude jednat Rada hlavního města Prahy. Na programu jednání je například výstavba podzemních garáže na Malostranském náměstí nebo zpráva o pilotním projektu solárních odpadkových košů.

- Městský soud v Praze projedná odvolání  bývalého ředitele Českých drah Dalibora Zeleného, který se domáhá kompenzace konkurenční doložky po jeho odchodu z funkce. Zelený tvrdí, že za nesplnění roční doložky mu hrozila pokuta sedmi milionů korun. Dráhy považují ujednání za neplatné.

- Obce a města z EU včetně ČR mohou na webu www.wifi4eu.eu začít žádat o dotace na instalaci bezplatného wifi připojení k internetu na veřejných místech. Získat mohou poukázku v hodnotě 15.000 eur (zhruba 380.000 Kč).

- V Katedrále svatého Víta na Pražském hradě bude kardinál Dominik Duka sloužit mši ke cti sv. Jana Nepomuckého a předání ostatků sv. Vojtěcha pro kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Vojtěcha na Zelené Hoře u Nepomuku zástupcům farnosti.

- Budeme sledovat situaci v pásmu Gazy po pondělních nepokojích, kdy zahynuly desítky Palestinců. Důvodem demonstrací, které se rychle změnily na tvrdé potyčky, bylo jednak výročí založení státu Izrael a pak přesun velvyslanectví USA z Tel Avivu do Jeruzalema. Právě dnes si pak Palestinci připomínají nakbu (katastrofu), kdy jich statisíce po vzniku státu Izrael v roce 1948 uprchly nebo byly vyhnány ze svých domovů. 

Na hranici Gazy se mají konat protesty, které trvají od konce března, demonstrace se rovněž očekává na Západním břehu Jordánu. Organizace pro osvobození Palestiny vyhlásila na palestinských územích generální stávku na protest proti pondělním násilnostem. 

- Hospodářské výsledky za první čtvrtletí zveřejní největší evropská pojišťovna Allianz, druhá největší německá banka Commerzbank a německá energetická společnost RWE.

- Ve Vídni by měla mimořádná valná hromada schválit navýšení podílu české firmy Sazka Group v rakouské loterijní společnosti Casinos Austria.

- Šéfka unijní diplomacie Federica Mogeriniová a ministři zahraničí Francie, Británie, Německa a Íránu budou jednat o budoucnosti jaderné dohody s Teheránem poté, co se Spojené státy rozhodly ji vypovědět.

- Začíná dvoudenní jednání Vojenského výboru NATO a Vojenského výboru EU. Za ČR se zúčastní náčelník Generálního štábu Aleš Opata.  Zástupci členských zemí budou jednat o kybernetické bezpečnosti. Setkání se zúčastní i šéf NATO Jens Stoltenberg.

- Soud v Hamburku rozhodne o odvolání v případu básně německého satirika Jana Böhmermanna zesměšňující tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Loni soud nižší instance zakázal satirikovi části básně opakovat na veřejnosti.

- Soud v Moskvě má projednat kauzu disidenta Alexeje Navalného, zadrženého 5. května při demonstraci proti prezidentu Vladimiru Putinovi.

- Končí termín, dokdy má staronový ruský premiér Dmitrij Medveděv předložit prezidentu Vladimiru Putinovi návrh na složení nové vlády.

- Na Slovensku se očekává vyjádření slovenského prezidenta Andreje Kisky, zda se bude v příštím roce ucházet o znovuzvolení hlavou státu.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Mohlo by vás zajímat