Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jeruzalém v hlavní roli: Izraelci slaví ‚kulatiny‘, Palestinci mají ‚den hněvu‘ a USA stěhují ambasádu

Události

  6:00
Spojené státy dnes slavnostně otevřou novou ambasádu v Jeruzalémě. Čekají se protesty, zejména ze strany Palestinců. Ministr zemědělství Jiří Milek jmenuje krizového ředitele podniku Lesy ČR a u soudu se otevře případ zapálení vzácného dřevěného kostela v Třinci-Gutech.

„Americká ambasádo, vítejte v Jeruzalému,“ vítá billboard. foto: ČTK

Všechny pohledy míří do Jeruzaléma. Izrael dnes slaví 70 let od vyhlášení nezávislého státu. Proto nikoho nepřekvapí, že se dnes světová pozornost soustředí na Jeruzalém, který si jako své hlavní město nárokují Izraelci i Palestinci. Zde se ve tři hodiny odpoledne slavnostně otevře nové velvyslanectví USA, přesunuté z Tel Avivu. Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa vyvolalo ve světě rozporuplné reakce, dají se tedy čekat četné protesty, zejména ze strany Palestinců, kteří na dnešek vyhlásili „den hněvu“. Vyhlášení izraelské nezávislosti si tradičně připomínají jako „den katastrofy“ (Nakba).

Izraelské výročí v Praze. Podobně protichůdné akce se při příležitosti založení Izraele a otevření ambasády USA chystají i v Praze. Zatímco  Obecní dům ve večerních hodinách v rámci Pražského jara rozezní k izraelskému výročí koncert Symfonického orchestru hl. m. Prahy, který uvede pod taktovkou Tomáše Brunera Bernsteinovu Třetí symfonii, na Václavském náměstí se od šesté hodiny večerní sejdou demonstranti, kteří chystají protest k 70 letům pokračující palestinské Nakby, proti zabíjení demonstrantů v Pásmu Gazy a proti zmíněnému přesunu americké ambasády.

Kdo povede Lesy ČR. Ministr zemědělství v demisi Jiří Milek po pátečním odvolání šéfa Lesů ČR Daniela Szóráda, oficiálně kvůli zhoršení kůrovcové kalamity v posledních letech, jmenuje krizovým ředitelem státního podniku dosavadního šéfa Lesů České republiky v Libereckém kraji Ludvíka Řičáře.

Vandalismus u soudu. Na Krajském soudu v Ostravě začíná dnes ráno soud s mladíky obžalovanými z úmyslného zapálení vzácného dřevěného kostela v Třinci-Gutech. Škoda na kostelu, který lehl popelem a nelze jej již zrekonstruovat, byla odhadnuta na 20 milionů korun. Dvěma obžalovaným hrozí podle ČT až 15 let vězení, třetímu, kterému v době požáru ještě nebylo 18, až pět let.

Případ Nečesaného se vrací. Krajský soud v Hradci Králové znovu projedná kauzu Lukáše Nečesaného, kterého obžaloba viní z pokusu vraždy kadeřnice v Hořicích na Jičínsku. Případ vrátil do Hradce Vrchní soud v Praze. Krajský soud se kauzou bude zabývat počtvrté.

Společná kandidátka pro Prahu. Pražské buňky TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí chystají na dnešní poledne společnou tiskovou konferenci, na níž představí klíčové kandidáty a svou programovou vizi pro podzimní komunální volby v Praze.

Nejlepší restaurace světa? V Paříži dnes budou uděleny nové ceny s názvem Světová restaurace, které udílí organizátor někdejší ankety o nejlepších 50 světových restaurací, britský časopis Restaurant.

Nová hlava Katalánska? Katalánský parlament má dnes hlasovat o novém premiérovi regionu; kandidátem je separatistický poslanec Quim Torra, který v sobotu nezískal absolutní většinu. Nyní mu stačí většina prostá.

Lidovky.cz v Cannes. Pokračuje mezinárodní filmový festival v Cannes. Na místě je náš redaktor Marcel Kabát, jeho dosavadní postřehy si můžete přečíst zde.

Ropné společnosti a úplatky. V Milánu dnes podle očekávání proběhne soud s bývalými a současnými představiteli ropných firem Shell a Eni kvůli úplatkům v Nigérii. Případ patří mezi největší obvinění z korupce.

Miliardová aukce obrazu. V newyorské aukci se dnes bude nabízet obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (Sur le côté gauche) (Ležící akt na levém boku). Dražební společnost Sotheby’s odhaduje, že by se mohl prodat za 150 milionů dolarů (více než tři miliardy Kč).

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat