26. července 2017 6:55 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Je přerozdělování uprchlíků podle nařízených kvót v pořádku?

Uprchlíci na gumovém člunu prosí zachránce, aby je vytáhli jako první. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlíci na gumovém člunu prosí zachránce, aby je vytáhli jako první. | foto: AP/ČTK

Evropský soudní dvůr by měl naznačit, jak se postaví k žalobám Slovenska a Maďarska na systém kvót, podle kterých chce EU rozdělovat uprchlíky jednotlivým členským zemím. A Ústavní soud rozhodne, nakolik si má stát cenit nerozlučnosti matky a dítěte.

Generální advokát Soudního dvora EU v Lucemburku by měl publikovat své stanovisko k žalobám Maďarska a Slovenska na způsob, jakým bylo v roce 2015 rozhodnuto o mechanismu přerozdělování žadatelů o azyl nalézajících se v Itálii a Řecku podle kvót mezi ostatní země EU. Systém přerozdělování uprchlíků podle nařízených kvót kritizuje i Česká republika a odmítá na ně přistoupit.

Evropská komise se bude ve světle posledního vývoje zabývat stavem právního státu v Polsku. Polský prezident totiž vetoval dva ze tří zákonů kontroverzní reformy soudnictví. Mohla by vydat své už třetí doporučení ke zlepšení situace a také začít řízení s Polskem kvůli nesouladu jeho legislativy s unijním právem.

Evropský soud v Lucemburku rozhodne ve sporu mezi Českem a Evropskou komisí. Praha žádala, aby soud zrušil nařízení, které podle názoru české strany členským zemím ukládá zřídit takzvané inteligentní dopravní systémy, ačkoliv to příslušná unijní směrnice přímo nevyžaduje. V říjnu 2015 českou žádost odmítl tribunál unijního soudu, Praha se odvolala.

Premiér Bohuslav Sobotka navštíví s ministrem průmyslu a obchodu Jiřím Havlíčkem Český telekomunikační úřad. S jeho předsedou Jaromírem Novákem budou jednat o kvalitě a dostupnosti mobilních datových služeb a o budování struktur pro vysokorychlostní internet.

Sobotka se také ve středu setká na bilanční schůzce s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) a zároveň si prohlédne revitalizovaný prostor Klementina

Ústavní soud vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti matky a dítěte. Žádaly odškodnění za to, že dítě na základě neústavních předběžných opatření strávilo 2,5 roku v dětském centru. Justice přiznala ženě a dítěti dohromady 1,22 milionu korun. Podle stížnosti je náhrada nepřiměřeně nízká.

Bude slavnostně otevřena zrekonstruovaná budova Národního zemědělského muzea. Zúčastní se premiér Bohuslav Sobotka a ministr zemědělství Marian Jurečka.

V Melbourne začíná soud s kardinálem Georgem Pellem, nejvýše postaveným klerikem, který kdy byl obviněn ze sexuálního zneužívání dětí. Pell ale všechna obvinění popírá.

V Berlíně se uskuteční mimořádné zasedání dozorčí rady německé automobilky Volkswagen kvůli podezření z kartelových dohod německých výrobců automobilů.

V německém městě Furth im Wald představí ministři dopravy Německa a Česka studii o výstavbě železničního spojení mezi Prahou a Mnichovem.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz