22. března 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Končí summit Evropské unie, Česko se loučí s hercem Zindulkou

Herec Stanislav Zindulka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herec Stanislav Zindulka. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA V Bruselu končí summit Evropské unie, jehož nejsledovanějším tématem byl odchod Velké Británie z EU. Termín původně plánovaného brexitu je již za sedm dní.

V závěrečný den summitu je v Bruselu na programu výměna názorů s premiéry Islandu, Norska a Lichtenštejnska u příležitosti 25 let Evropského hospodářského prostoru (EHP). V 15.30 se premiér Andrej Babiš setká s norskou předsedkyní vlády Ernou Solbergovou.

Muž podezřelý z pondělní střelby v Utrechtu, při níž přišli o život tři lidé v tramvaji, má být předveden před soud. Obviněn byl mimo jiné z několikanásobné vraždy či zabití s teroristickým motivem. Podle žalobců 37letý Gökmen Tanis zastával „radikální ideologii“, ale není jasné, zda byl motiv pro spáchání činu výhradně teroristický.

Domácí soud bude projednávat takzvanou druhou větev korupční kauzy bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. V případu je obžalováno devět lidí a osm společností. Rath a spol. si podle obžaloby domlouvali úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice.

K soudu jde i kauza jízdenek pro pražský dopravní podnik. Podle obžaloby přišel DPP nejméně o 457 milionů korun. Obviněno je 17 lidí včetně lobbisty Iva Rittiga. Obžaloba zahrnuje tři různé zakázky pražské dopravního podniku (DPP), nejznámější z nich je tisk jízdenek papírnou Neograph, odkud prý putovaly peníze k Rittigovi přes karibskou firmu Cokeville Assets. Další se týkají zajištění prodeje jízdenek firmou Cross Point a elektronické jízdenky od firmy Crowsnest. Všechny zakázky údajně zmanipuloval tehdejší šéf podniku Martin Dvořák a DPP prý přišel nejméně o 457,5 milionu korun. Lobbista Rittig označil obžalobu za absolutní lež. Obdobně hovořili o tvrzeních státního zástupce i spoluobvinění lobbistovi právníci David Michal a Karolína Babáková.

V 11.00 proběhne ve strašnickém krematoriu poslední rozloučení s hercem Stanislavem Zindulkou, který zemřel 14. března ve věku 86 let. Zindulka ztvárnil mnoho televizních i divadelních rolí. Za vedlejší roli ve filmu Babí léto byl oceněn Českým lvem. Proslavila jej role v seriálu Vlak dětství a naděje. Jilemnický rodák zemřel pokojně v rodinném kruhu.

Česká fotbalová reprezentace vstupuje do kvalifikace mistrovství Evropy 2020 zápasem na slavném stadionu Wembley proti domácím angličanům. Utkání začíná 20.45. Utkání budeme sledovat v podrobné on-line reportáži.

Čtvrtfinále hokejové extraligy pokračuje třetími zápasy. Olomouc v 17.00 prověří na svém ledě síly Plzně (stav série 1:1), v 19.00 nastoupí hráči Brna proti Hradci Králové (Brno v sérii vede 2:0).