Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Končí nákupní hodiny vyhrazené seniorům, Praha vyvěsí černou vlajku

Pražský primátor Zdeněk Hřib | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský primátor Zdeněk Hřib | foto: ČTK

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Ve větších obchodech s potravinami, hygienickým zbožím, kosmetikou a drogerií dnes končí hodiny vyhrazené pro nakupování seniorů. Osobám starším 65 let byl dosud pro nákupy kvůli epidemii koronaviru vymezen čas od 8:00 do 10:00. Vláda na začátku nouzového stavu nákupní dobu pro seniory několikrát změnila. Nejprve od čtvrtka 19. března měli senioři vyhrazenou dobu mezi 10:00 a 12:00 v prodejnách potravin, drogeriích a lékárnách. Po prvním dnu účinnosti ale kabinet opatření upravil a hodiny posunul na dobu mezi 07:00 a 09:00. Omezení se také přestalo týkat lékáren.

Podle rozhodnutí vlády se dnes také uvolňuje režim na hranicích. Ty s Německem a Rakouskem je nově možné překročit na všech silničních a železničních přechodech a kontroly jsou jen namátkové.

Národní knihovna připomene 120. výročí narození básníka Vítězslava Nezvala (1900-1958). U příležitosti výročí básníkova narození spustí internetové stránky www.nezval120.cz

Nejenom milovníci přírody mají po koronavirem způsobené pauze opět možnost zavítat do unikátního skleníku Fata Morgana v areálu Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Dopoledne proběhne vyvěšení černé vlajky na budovu pražského magistrátu na podporu Černého dne pro obce a kraje, který v souvislosti s rozhodováním sněmovny o kompenzačním bonusu vyhlásily Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR a Spolek pro obnovu venkova ČR. Zúčastní se pražský primátor Zdeněk Hřib, jeho náměstek Pavel Vyhnánek a radní Jan Chabr.

V 9:00 začíná tisková konference premiéra Andreje Babiše (ANO), ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO), ministra průmyslu a obchodu a také dopravy Karla Havlíčka (za ANO) a ředitele Ředitelství silnic a dálnic ČR Radka Mátla k novému stavebnímu zákonu.

Na Univerzitě Karlově se uskuteční konference Co víme a nevíme o covidu-19. Odborníci a vědci budou při celodenním programu diskutovat ve třech tematických blocích: virologie a vakcína, epidemiologie a modely a klinické aspekty. Konference, která začíná v 9:00, bude streamována na webu UK – https://youtu.be/AfVbs1nD5XU.

Ve 14:00 začne řádná schůze Poslanecké sněmovny. Poslanci opět posoudí předlohy o posunu termínu obnovy elektronické evidence tržeb a o příspěvcích pro malé firmy, které vrátil Senát. Znovu budou hlasovat také o novele o obecní policii.

Ve Španělsku začne desetidenní státní smutek za oběti pandemie. Itálie v rámci uvolňování restrikcí se otevře veřejnosti areál antického města Pompeje.

V maďarském parlamentu bude předložen návrh na ukončení mimořádných pravomocí, které dostala vláda Viktora Orbána během nouzového stavu vyhlášeného kvůli epidemii covidu-19.

Mešity, kostely a obchody na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu se v úterý opět otevřou v rámci rozvolňování protikoronavirových opatření.

Ve Washingtonu se od 16:00 SEČ uskuteční tisková konference NASA před středečním prvním kosmickým letem lodi Crew Dragon společnosti SpaceX s posádkou. Posádku tvoří astronauti NASA Robert Behnken a Douglas Hurley. Bude to první let amerických astronautů americkou lodí z území Spojených států od roku 2011, kdy NASA zrušila program raketoplánů.

Na programu jsou čtyři utkání 1. fotbalové ligy. Od 18:00 proti sobě nastoupí Slovácko a Olomouc, Příbram a Ostrava, Jablonec a Zlín. Od 20:00 se pak utká Mladá Boleslav se Slavií.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

K. Vojtíšek 1* 8:37 26.5.2020
M. Kováčová 1**** 11:29 26.5.2020

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Seřizovač

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč