23. září 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

OSN pořádá klimatický summit, v Miláně vyhlásí nejlepší fotbalisty a trenéry světa

Generální tajemník OSN Antonio Guterres | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální tajemník OSN Antonio Guterres | foto: ČTK

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

V newyorském sídle OSN se uskuteční klimatický summit, který svolal generální tajemník OSN António Guterres. Světoví lídři by na něm měli představit nové závazky a opatření zaměřené na snížení emisí. Na konferenci promluví i 16letá švédská aktivistka Greta Thunbergová. Česko bude reprezentovat premiér Andrej Babiš, kterého doprovodí ministr průmyslu Karel Havlíček a ministr životního prostředí Richard Brabec. V New Yorku se k delegaci připojí i ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Předseda Evropské rady Donald Tusk se na okraj summitu OSN setká s britským premiérem Borisem Johnsonem. Předtím bude jednat s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a ještě se sejde s irským premiérem Leem Varadkarem.

Nejvyšší kontrolní úřad zveřejní výsledky kontroly ministerstva práce a sociálních věcí, zda při sestavení závěrečného účtu a při vedení účetnictví a sestavení účetní závěrky a předkládání údajů pro hodnocení plnění státního rozpočtu za rok 2018 postupovalo v souladu s příslušnými právními předpisy.

V Praze kvůli opravě kolejí začíná výluka tramvají v úseku Pražská tržnice – Dělnická. Potrvá až do 25. října.

Státní podnik Lesy České republiky vyhlásí tendr na lesní práce a prodej dřeva 2020+. Soutěž bude rozdělena na 54 zakázek. Uzávěrka nabídek bude 25. října.

Hnutí Extinction Rebellion pořádá na brněnském náměstí Svobody od 15:30 akci Pohřeb pro naše lesy. Organizátoři chtějí přinést mrtvé stromy před brány radnic a úřadů. Chystají také průvod, lidé mají přijít v černém oblečení, s květinami a svíčkami.

V maltské Vittoriose se uskuteční schůzka zástupců Malty, Německa, Francie, Itálie, Finska a Evropské komise, na níž budou hledat řešení ohledně lodí s migranty ve Středozemním moři, kterým maltské a italské úřady brání ve vplutí do svých přístavů.

Ve Španělsku se rozpustí parlament před předčasnými volbami, plánovanými na 10. listopadu.

Městský soud v Praze projedná odvolání v případu jablonecké soudkyně Lucie Treglerové, která podle obžaloby varovala svou dceru před policejní akcí, jež se týkala jejích známých. Obvodní soud ji v červenci viny nepravomocně zprostil.

Od 14:00 začíná ve sněmovně kulatý stůl na téma Klíčové aspekty ústavní žaloby na prezidenta. Ústavní právníci a politologové budou diskutovat o roli ústavní žaloby v českém ústavním systému a také o konkrétních krocích prezidenta Zemana, které obsahuje současná ústavní žaloba podaná Senátem. Účast na debatě potvrdili Marek Antoš, Jan Kudrna, Jan Kysela, Martin Štefek, Jan Wintr a Robert Zbíral.

V Bechyni bude mezinárodní cvičení jednotek EOD - MiniGator 2019. Kromě specialistů 15. ženijního pluku a dalších útvarů Armády ČR se výcviku zúčastní příslušníci Texaské národní gardy a slovenského Národního centra EOD Nováky. Během praktického výcviku budou cvičící plnit úkoly při likvidaci výbušných prostředků. Cvičení bude simulovat reálné situace v zahraničních misích či plnění úkolů na vlastním území. Potrvá do 27. září.

V americkém San Francisku bude opakovaný soud ohledně toho, zda britská kapela Led Zeppelin ukradla melodii svého hitu Stairway to Heaven z instrumentální skladby Taurus skupiny Spirit.

V italském Miláně začíná v 19:30 slavnostní vyhlášení nejlepších fotbalistů a trenérů světa The Best FIFA Football Awards.

Lidovky.cz
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Václav Klaus starší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.