9. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Prezident vyrazí obhajovat své kroky mezi lidi, pražský magistrát bude řešit Březinu

Prezident Miloš Zeman při návštěvě v Čáslavi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman při návštěvě v Čáslavi | foto: ČTK

PRAHA Podlehne prezident Miloš Zeman silnému tlaku a odvolá ministra financí Andreje Babiše ještě před odletem do Číny? A jak si povede novopečený francouzský prezident Emmanuel Macron?

Vládní krize pokračuje. Prezident Miloš Zeman v pondělí večer oznámil, že návrh na Babišovo odvolání „je v rozporu s koaliční smlouvou, která podmiňuje odvolání jakéhokoliv člena vlády souhlasem vedení jeho strany.“ Premiér Bohuslav Sobotka i ústavní právníci ale prezidentovi vzkázali, ústava stojí výš než koaliční smlouva.

Zeman míří do Libereckého kraje a poprvé tak bude muset obhajovat své kontroverzní činy mezi lidmi. Podvolí se prezident tlaku? A jaké kroky podnikne ČSSD? A co udělá Andrej Babiš, který figuruje na třetí nahrávce, v níž řeší s bývalým novinářem živou kauzu Beretta?

Francie i svět si zvyká na nového francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Oficiálně sice nastoupí do úřadu až v neděli, ale jakékoli jeho gesto či projev se už berou jako prezidentské.

Na pražském magistrátu proběhne koaliční jednání mezi ANO, ČSSD a Trojkoalicí (SZ, KDU-ČSL a STAN). Zástupci stran by měli na jednání řešit mimo jiné situaci okolo Karla Březiny (ČSSD), kterého minulý týden vyslýchala policie, požaduje to primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Vrchní soud projedná žalobu lobbisty Iva Rittiga na bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu. Rittig chce omluvu za Svobodův mediální výrok, kterým údajně naznačil, že se lobbista podílel na jeho odvolání z funkce.

V Kyjevě se večer odehraje první semifinále mezinárodní písňové soutěže Eurovision Song Contest. Soutěž letos budí značné vášně, zejména mezi Ukrajinci a Rusy, Česko reprezentuje zpěvačka Martina Bárta.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz