15. srpna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Senátní komise bude řešit bruselské audity, české fotbalové týmy nastoupí do pohárových odvet

Americký novinář Fareed Zakaria se ve svém nedělním pořadu GPS zaměřil na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký novinář Fareed Zakaria se ve svém nedělním pořadu GPS zaměřil na... | foto: YouTubeReprofoto

RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

V 9:00 začíná zasedání dočasné senátní komise k vyhodnocení auditů Evropské komise, kterého by se měl zúčastnit i prezident NKÚ Miloslav Kala. Komise se hodlá zabývat jak případným střetem zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), tak jednotlivými dotačními programy a projekty, které jsou v předběžné auditní zprávě zmíněny.

Soud na Gibraltaru má rozhodnout o osudu íránského tankeru Grace 1, zadrženého tamními úřady 4. července kvůli podezření, že porušil sankce EU vůči Sýrii a vezl do této země ropu. Írán to popírá a zadržení považuje za nelegální.

Šéf amerických tajných služeb (DNI) Dan Coats odstupuje z funkce, nahradit ho má dosavadní ředitel Národního protiteroristického střediska (NCTC) Joseph Maguire. Coats na svou pozici rezignoval poté, co měl s Trumpem několik sporů, které se týkaly i ruského vměšování do amerických voleb.

Krajský soud v Brně se bude zabývat v odvoláním v případu obžalovaného J. H., který oznámil na tísňové lince bombu v Moulin Rouge, v nemocnici v Bohunicích i v Siemensu v Mnichově. Dále uvedl, že nechá vykolejit vlak, mluvil o Islámském státu a požadoval 20 milionů.

Před Vrchním soudem v Olomouci stane technik Jan Hudeček, kterému brněnský krajský soud uložil za podvod s elektrárnou miliardáře Zdeňka Zemka VT-sun na Chomutovsku takzvaný společný trest 7,5 roku vězení. Technik už dříve dostal za podvody s dalšími elektrárnami sedmiletý trest, krajský soud věc vyhodnotil jako pokračující trestnou činnost.

Tři české týmy si zahrají odvety 3. kola Evropské ligy. Fotbalisté Mladé Boleslavi přivítají doma rumunský celek FCSB, s kterým v prvním duelu remizovali 0:0. Díky remíze na hřišti soupeře si vytvořili solidní výchozí pozici pro to, aby konečně přes tuto fázi soutěže prošli. V minulosti šestkrát po sobě v předkole vypadli. Utkání má výkop v 19 hodin.

Plz čeká domácí odveta s Antverpami, v níž budou dohánět manko 0:1 z Belgie a odvracet hrozící sezonu bez pohárů. Viktoria potřebuje k postupu zlomit střelecké trápení, gól nedala už ve čtyřech soutěžních zápasech po sobě. Zápas začne ve 20:00. Přímý televizní přenos nabídne ČT sport.

Sparta bude hrát na hřišti tureckého Trabzonsporu. Pražané před týdnem na Letné v závěru ztratili dvougólové vedení a k zápasu před horkokrevnými tureckými fanoušky odcestovali s nepříliš příznivou domácí remízou 2:2. Sparťané přesto věří, že v „pekelné“ atmosféře zaplněného stadionu pro 40 tisíc diváků dokážou vybojovat překvapivý postup a odvrátit třetí rok po sobě vyřazení hned v úvodu kvalifikace evropských pohárů. Zápas začne v 19:30 SELČ.

Od 19:00 se v Praze uskuteční literární slavnost Zbaštit Nerudu, která se koná na počest básníka Jana Nerudy a má Pražanům ukázat, že Nerudova ulice není jen pro turisty. Trojice spisovatelů Bogdan Trojak, Petr Stančík a Ondřej Hübl při ní přednese úryvky svých děl a bude možné ochutnat jídla připravená podle Nerudových zveršovaných receptů. Vstup na akci je zdarma.

V pražském sídle Úřadu průmyslového vlastnictví startuje výstava Hračky v době Československé republiky k 100. výročí založení Patentového úřadu. Představí mechanické hračky z 20. až 50. let minulého století ze sbírek Muzea technických hraček. Návštěvníci uvidí třeba dětské promítačky a první kinematografy, modely parních strojů, postavičky na klíček, plechové vláčky na pérový a elektrický pohon a další. Expozice bude otevřena do 15. listopadu.

Lidovky.cz