30. května 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Slovenský prezident Kiska přijíždí na poslední návštěvu k české hlavě státu

Končící slovenský prezident Andrej Kiska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Končící slovenský prezident Andrej Kiska. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Na poslední návštěvu Česka míří končící slovenský prezident Andrej Kiska, v Lánech se sejde s Milošem Zemanem. Andrej Babiš by měl s Janem Hamáčkem řešit rezignaci ministra kultury.

Slovenský prezident navštíví naposledy českého kolegu Miloše Zemana. Zamíří za ním do Lán. Prezidenti se sejdou v 10:30, poté mají naplánované setkání. Po obědě se prezidenti vydají k pamětnímu kameni TGM a potom na prohlídku Lánské obory

Budeme sledovat vývoj kolem rezignace ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Skončit chtěl na konci května, ale prezident Miloš Zeman ho nechce odvolat. Prezident v dopise navrhl premiéru Andreji Babišovi (ANO), aby počkal v případě odvolávání ministra kultury Staňka na výsledky trestního oznámení, které Staněk podal. Babiš ale patrně čekat nebude, ve středu prohlásil návrh na odvolání dá Zemanovi sám, takže Zeman bude muset podle ústavy Staňka odvolat. Babiš by se měl ve čtvrtek setkat se šéfem ČSSD Janem Hamáčkem. Setkat se chce i s aspirantem na post ministra kultury Šmardou (ČSSD).

Proběhne mimořádný summit hlav arabských států v Mekce, vrcholné setkání svolal saúdský král Salmán po útocích na ropovod v Saúdské Arábii a tankery u SAE.

Šéf italského protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) Luigi Di Maio nechá po neúspěchu v evropských volbách hlasovat příznivce strany o tom, zda mu nadále důvěřují. Hlasování se uskuteční online.

Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) začíná návštěvu Spojených států, kde bude pobývat do 5. června.

Pražská zoologická zahrada v Troji odesílá tři pelikány bílé do královského St. James Parku u Buckinghamského paláce.

V pražských Letňanech končí pátý ročník mezinárodního veletrhu Wine Prague. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) poskytne informace k dotacím pro vinaře a nabídne prodejní prezentaci výrobků oceněných značkou Regionální potravina.,

Proběhne novinářská projekce dalšího dílu režisérky Šárky Maixnerové z cyklu Infiltrace Obchod se svědomím. Film představí zjištění a osobní zkušenost infiltrátorů, kteří skrytými kamerami sledovali denní realitu v mnoha nemocnicích, ústavech a léčebnách. Poté bude diskuse, kde bude představen díl Obchod s důvěrou o tom, co se stalo s klasickými „šmejdy“.

Uskuteční se tisková konference ministerstva zdravotnictví k druhému výročí od účinnosti tzv. protikuřáckého zákona a při příležitosti Světového dne bez tabáku. Představena budou data Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) o vývoji počtu hospitalizací v důsledku kouření a další aktuální informace Státního zdravotního ústavu (SZÚ) týkající se užívání tabáku. Zúčastní se mj. ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ředitel ÚZIS Ladislav Dušek a ředitel SZÚ Pavel Březovský.

Lidovky.cz

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.