4. června 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

V Praze proběhne demonstrace za demisi Babiše a Benešové, pokračuje Trumpova návštěva Británie

Václavské náměstí zaplnili lidé protestující proti Babišovi, Zemanovi a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václavské náměstí zaplnili lidé protestující proti Babišovi, Zemanovi a... | foto:  Petr Topič, MAFRA

Václavské náměstí od 18.30 hostí další demonstraci, jejíž účastníci budou požadovat demisi premiéra Andreje Babiše. Pokračuje návštěva amerického prezidenta Donalda Trumpa ve Velké Británii a uskuteční se závěrečný koncert 74. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro.

Demonstrace na Václavském náměstí bude požadovat vedle odchodu ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) také demisi premiéra Andreje Babiše (ANO). Iniciativa Milion chvilek ozvučí i spodní část náměstí, očekává až 100.000 protestujících. Demonstrace za demisi Benešové se konají každý týden od konce dubna. Na Václavském náměstí se před dvěma týdny sešlo podle organizátorů 50.000 lidí, minulý týden demonstrovaly tisíce lidí na různých místech mimo hlavní město.

„Budeme požadovat už nejen demisi Marie Benešové, ale také demisi trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše. Máme toho dost!“ píše se na facebookové události, která úterní demonstraci svolává. „Vzhledem k tomu, jaké máme již nyní ohlasy z regionů (lidi jsou skutečně nabuzení přijet) a že tentokrát ozvučíme i spodní část Václavského náměstí, je možné, že půjde o největší demonstraci od roku 1989,“ uvedla iniciativa.

Pokračuje návštěva barmské vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij v České republice. Setká se na pracovní snídani s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem, odpoledne ji přijme prezident Miloš Zeman. Již včera se sešla s premiérem Babišem, který po setkání uvedl, že se Česko chystá posílit ekonomickou spolupráci s Barmou - obě země mají víc spolupracovat i ve školství a zdravotnictví. V souvislosti s návštěvou proběhne i Česko-barmské podnikatelské fórum.

V pražské Betlémské kapli je na programu setkání lídrů průmyslu a exportu, ředitelů a členů představenstev předních průmyslových a exportních společností. V 10:10 úvodní slovo premiéra Andeje Babiše. Dále se zúčastní ministryně financí Alena Schillerová, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga, generální ředitelka Generální finanční ředitelství Tatjana Richterová, předseda Technologické agentury ČR Petr Konvalinka, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák a další. Na programu bude mimo jiné prezentace výsledků nejnovější Studie strojírenského průmyslu 2019.

Pokračuje schůze Sněmovny. Poslanci by se měli zabývat předlohami, které jim vrátil Senát. Jde mj. o novely o zavírání části obchodů o některých svátcích, o dani z nabytí nemovitých věcí a o registru smluv. Opozice chce projednat situaci kolem auditní zprávy, podle níž je premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů.

Soud bude projednávat takzvanou druhou větev korupční kauzy bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha. V případu je obžalováno devět lidí a osm společností.

Český statistický úřad zveřejní údaje o průměrných mzdách za 1. čtvrtletí.

Ve 20.00 začne závěrečný koncert 74. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro ve Smetanově síni Obecního domu. Vystoupí Toulouský národní orchestr s ruským šéfdirigentem Tuganem Sochijevem. V Dvořákově houslovém koncertu zahraje francouzský houslista Renaud Capuçon.

Americký prezident Donald Trump v rámci státní návštěvy Británie zamíří na pracovní snídani s končící premiérkou Theresou Mayovou, následně budou oba lídři jednat v Downing Street a vystoupí na společné tiskové konferenci. Od 12.00 se zároveň mají konat v Londýně další demonstrace proti Trumpovi, které začnou na Trafalgarském náměstí. U parlamentu se má - jako při minulé návštěvě - vznést nafukovací Trumpova karikatura.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj bude jednat s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem.

V Budapešti pokračuje pátrání na místě, kde se v centru města v Dunaji minulý týden potopila výletní loď s jihokorejskými turisty; 21 osob se stále pohřešuje.

Slovenský premiér Peter Pellegrini na oficiální návštěvě Ruska. Očekává se jednání o spolupráci v obchodu, energetice, cestovním ruchu včetně budoucnosti tranzitu ruského zemního plynu přes Slovensko.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.