Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Uvolňují se další restrikce. Soud má rozhodnout ve sporu o návrhy modelů Škoda Kodiaq a Karoq

Události

  5:00
RANNÍ BRIEFING. Editoři serveru Lidovky.cz pro vás připravili přehled nejočekávanějších událostí dne. Co se bude dít?

Škoda Karoq na premiéře ve Stockholmu foto: Luděk Vokáč, Lidovky.cz

V Česku se ruší nebo zmírní některá protikoronavirová omezení týkající se škol, hromadných akcí či nošení roušek Na veřejné akce může přijít maximálně 500 lidí. Žáci 2. stupňů základních škol mohou chodit do školy na konzultace i třídnické hodiny. Divadla, kina či koncertní sály už nemusejí dodržovat rozestupy v hledištích, zrušena budou omezení pro restaurační zahrádky. Není už také povinné nosit roušku u bazénů a na koupalištích, nemusejí ji mít televizní a rozhlasoví moderátoři a redaktoři s hosty ve studiu, pokud dodrží dvoumetrový odstup.

České dráhy obnoví regionální i dálkové spoje na Slovensko. Provoz mezinárodních spojů Slovensko pozastavilo v březnu jako jedno z opatření proti šíření koronaviru.

Od 8:00 zasedá Bezpečnostní rada státu. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na ní hodlá předložit novelu ústavního zákona o bezpečnosti České republiky.

Vláda v pondělí projedná přijetí půjčky od Rozvojové banky Rady Evropy ve výši zhruba osm miliard korun (300 milionů eur). Půjčku by mělo být možné využít i na již uskutečněné nákupy zdravotnického materiálu od počátku roku. ČR přijme půjčku ovšem pouze za podmínky, že náklady spojené s úvěrem budou výhodnější něž například prodej státních dluhopisů. Schůze vlády začíná ve 14:00 formou videokonference.

Před soudem v americkém Minneapolisu předstoupí bývalý policista, který čelí obvinění z vraždy po tvrdém zásahu proti černochovi Georgovi Floydovi.

Krajský soud v Praze má rozhodnout ve sporu mezi malířem a designérem Vladem Vovkaničem a společností Škoda Auto. Vovkanič požaduje, aby firma stáhla vozy Kodiaq a Karoq z trhu, protože je podle něj vyrobila na základě jeho návrhů.

Městský soud v Praze projedná případ Miroslava Cirnfuse, který podle obžaloby na facebooku podporoval teroristický útok Anderse Breivika v Norsku.

Okresní soud v Přerově by se měl zabývat žalobou ředitele železárny Annahutte v Prostějově na dělníka, který jej formou videa na youtube urazil tím, že jej připodobnil k veliteli SS či dozorci v koncentračním táboře kvůli pracovním podmínkám.

Okresní soud v Teplicích pokračuje v hlavním líčení v případu nenávistných komentářů pod fotografií teplických prvňáků. Původní zprošťující verdikt zrušil odvolací krajský soud.

Nejvyšší kontrolní úřad zveřejní výsledky kontroly majetku státu, s nímž mají právo hospodařit Lesy ČR. Kontrolováno bylo ministerstvo zemědělství a státní podnik Lesy ČR v letech 2016 až 2018.

Od 10:00 jedná zastupitelstvo Plzeňského kraje. Prvním bodem programu je návrh na odvolání hejtmana Josefa Bernarda, který v květnu vystoupil z ČSSD. Návrh podává sám Bernard.

Na pražské Staroměstské radnici začíná výstava World Press Photo, kterou doprovodí česká výstava reportážních fotografií Koronavirus – Život v nouzovém stavu. Potrvá do 28. června.

Sportovní arbitrážní soud ve švýcarském Lausanne začne projednávat odvolání fotbalového Manchesteru City proti vyloučení z evropských pohárů na dvě sezony kvůli porušení pravidel finanční fair play.

Autor:

Mohlo by vás zajímat