14. května 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Zeman odlétá na návštěvu Maďarska, čeští hokejisté mají na šampionátu volný den

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman. | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman odlétá s manželkou Ivanou na návštěvu Maďarska, kde navštíví v delegaci podnikatelů jadernou elektrárnu Paks. Čeští hokejisté mají na MS volný den. A v Tel Avivu se uskuteční semifinále Eurovize.

Zeman v Maďarsku. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka má na programu třídenní cesty vedle setkání s maďarským prezidentem Jánosem Áderem a premiérem Viktorem Orbánem mimo jiné návštěvu jaderné elektrárny Paks. Tam ho doprovodí část české podnikatelské delegace, převážné zástupců energetických firem.

Druhá část delegace má na čtvrtek naplánovanou návštěvu mezinárodního veletrhu strojírenství a svařovací techniky v Budapešti, kde Hospodářská komora ČR a maďarská obchodní a průmyslová komora pořádají seminář o podnikání v Maďarsku. České firmy na něm mají představit své zkušenosti s maďarským trhem, jeho právním prostředním a daňovým systémem.

Městský soud se bude zabývat návrhem na potrestání fotbalisty Tomáše Řepky kvůli zanedbání povinné výživy. Bývalý sportovec prý neplatí na syna z druhého manželství, za rok dluží 175 000 korun a je obviněn ze zanedbání povinné výživy. Případ řeší brněnský městský soud. Za dlouhodobé neplacení výživného na syna z prvního manželství bylo stíhání minulý týden zastaveno. Řepka přitom bývalé ženě dlužil téměř milion korun. Někdejší reprezentant už dříve dostal v jiných kauzách 30 měsíců vězení.

V Bruselu proběhne jednání ministrů zemědělství členských zemí EU. Diskuse se bude v první řadě točit kolem budoucnosti společné zemědělské politiky po roce 2020, mluvit se ale má též o zemědělských aspektech strategické vize klimaticky neutrální ekonomiky.

Ve 21.00 se uskuteční první semifinále 64. ročníku mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Česko bude reprezentovat v Tel Avivu skupina Lake Malawi se zpěvákem Albertem Černým.

Nejvyšší správní soud by se měl zabývat případem prodeje bulharských aktiv společnosti ČEZ bulharské firmě Inercom.

Předsedkyně francouzské strany Národní sdružení (RN) Marine Le Penová se v rámci turné po Evropě před volbami do Evropského parlamentu setká s předsedou krajně pravicové Konzervativní lidové strany Estonska (EKRE) Martem Helmem.

Německá kancléřka Angela Merkelová v Berlíně pronese projev o klimatické politice na konferenci o klimatu v rámci takzvaného petersberského dialogu.

Slovenský prezident Andrej Kiska se v Bratislavě sejde se zvolenou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, která nastoupí do úřadu v polovině června.

Na hokejovém mistrovství mají čeští reprezentanti po pondělním utkání s Ruskem volno. V košické skupině A se střetne Velká Británie s Dánskem (16.15) a Německo s Francií (20.15). V bratislavské skupině B se utká Itálie s Lotyšskem (16.15) a Švýcarsko s Rakouskem (20.15).