5. června 2018 6:40 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Zeman promluví na akci proizraelské lobby. V Belgii pohřbí policistky zavražděné teroristou

Prezident Miloš Zeman na oslavách 70. výročí vzniku Izraele. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman na oslavách 70. výročí vzniku Izraele. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Zeman promluví na galavečeru pořádaném americko-izraelským výborem pro veřejné záležitosti AIPAC. Ten je považován za nejmocnější a nejvlivnější lobbistickou skupinu ve Washingtonu.

- Rada hlavního města Prahy bude jednat o hospodaření města v prvním čtvrtletí, o dotacích na úpravy okolí Národního muzea, rekonstrukci paláce Lucerna nebo o zakázce na přestavbu bývalého hotelu Opatov a lávky v Radotíně.

- Prezident Miloš Zeman se na Pražském hradě zúčastní galavečeře Americko-izraelského výboru pro veřejné záležitosti AIPAC. Prezident zde vystoupí se svým projevem.  

AIPAC je americká zájmová skupina, která v Bílém domě a Kongresu Spojených států amerických lobbuje za silnou americkou podporu Izraele. Je považována za nejmocnější a nejvlivnější lobbistickou skupinu ve Washingtonu. AIPAC se označuje jako „americká proizraelská lobby“. Jedná se o neziskovou organizaci s velkým množstvím členů, mezi které patří členové Demokratické strany, Republikánské strany i nezávislých. AIPAC je financována prostřednictvím příspěvků a darů jeho členů.

- Vrchní soud projedná odvolání někdejšího šéfa Čepra Martina Pechana proti rozsudku, podle něhož se společně s podnikatelem Radovanem Krejčířem pokusil Čepro vytunelovat. Soudci se budou zabývat také úlohou Krejčířova správce Aleše Zagory. 

- Sněmovní hospodářský výbor projedná pozměňovací návrhy k vládní novele o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a k poslanecké novele o urychlení výstavby dopravní infrastruktury. Následně by se měl výbor zabývat mýtným systémem.

- Sněmovní volební výbor vybere kandidáty do volby jednoho člena Rady České televize a jednoho člena Rady Českého rozhlasu. Už od rána se koná veřejné slyšení nominantů. 

- Soud projedná žalobu zdravotní sestry Věry Marešové na vydavatelství Vltava Labe Media. Marešová čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici, soudy ji viny zprostily. Novináři podle ženy nerespektovali při informování o případu presumpci neviny, chce 2,7 milionu korun. Marešová žaluje i další vydavatelství.

- Na Václavském náměstí se bude konat další z řady demonstrací proti vládnutí Andreje Babiše s podporou komunistů s názvem Jednou provždy. Zúčastnit by se měli například Marek Hilšer, Pavel Fischer, Bára Hrzánová, Marek Orko Vácha či Ester Janečková. Akce se koná i na dalších místech v Česku. 

- V belgickém Lutychu se koná pohřeb dvou policistek zabitých minulý týden při teroristickém útoku. Ozbrojený muž v úterý v centru belgického města zastřelil dvě policistky, kolemjdoucího a vzal ženu jako rukojmí. Další dva policisty zranil. Útočník byl zastřelen při zásahu speciální jednotky. 

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je na návštěvě Francie. Setká se s prezidentem Emmanuelem Macronem.  

- Italský Senát by mohl hlasovat o důvěře nové vládě.  Nový italský premiér Giuseppe Conte spolu s ministry složil už v pátek přísahu. Vládu vytvořily populistické strany Liga a Hnutí pěti hvězd. 

- Palestinci chtějí překročit hranici mezi Pásmem Gazy a Izraelem. Protest má připomenout rok 1967, kdy Izrael za šestidenní války obsadil Západní břeh Jordánu, Pásmo Gazy, Golanské výšiny a východní Jeruzalém. Protest je svolán i k Damašské bráně v Jeruzalémě.

- Ruský prezident Vladimir Putin je na návštěvě Rakouska. Setká se s prezidentem Alexandrem Van der Bellenem a kancléřem Sebastianem Kurzem.

Lidovky.cz

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz