4. července 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Briefing

Zeman se potká s Babišem a Hamáčkem, končí zasedání Evropského parlamentu

Prezident Zeman by dnes měl přijmout Andreje Babiše i Jana Hamáčka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Zeman by dnes měl přijmout Andreje Babiše i Jana Hamáčka. | foto: Twitter - Jiří Ovčáček

PRAHA Rozsekne se dnes vládní krize? Do zámku v Lánech si prezident Miloš Zeman pozval premiéra Andreje Babiše a šéfa ČSSD Jana Hamáčka. Kromě toho končí ustavující zasedání Evropského parlamentu a naopak začíná jednání výboru UNESCO, který se bude zabývat i jednou z českých lokalit.

Prezident Miloš Zeman přijme ve 12 hodin premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedu ČSSD a místopředsedu vlády Jana Hamáčka. Schůzka se měla původně konat v úterý večer, jenže kvůli nečekanému prodloužení jednání v Bruselu, kde se premiér Babiš zdržel, se přesunula na čtvrteční poledne. Řešit se bude hlavně situace okolo ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Sociální demokracie totiž chtěla na jeho místo dosadit svého místopředsedu Michala Šmardu, jenže prezident Zeman s odvoláním Staňka zatím otálí.

Dnes končí ustavující zasedání Evropského parlamentu, jehož nové osazenstvo bylo zvoleno v květnu letošního roku. Na plénu by měli vystoupit například končící předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nebo šéf Evropské rady Donald Tusk.

Začíná jednání výboru pro světové dědictví UNESCO. Jedná se už o 43. zasedání, které potrvá až do 10. července. Bude se zde rozhodovat o zařazení nových lokalit na Seznam světového dědictví UNESCO. Zastoupení mezi šestatřiceti nominovanými pamětihodnostmi, ať už přírodního či kulturního rázu, má i Česká republika. Jedná se o společnou nominaci Česka a Německa, konkrétně Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří.

Významnou schůzku dnes bude hostit Berlín. Na jednání se zde potkají německá kancléřka Angela Merkelová, předsedkyně strany CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová a bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz. Budou mluvit o plánech na reformu Evropské unie.

Spojené státy slaví Den nezávislosti. Vystoupit by měl prezident Donald Trump. Očekává se i rekordní oslava tohoto významného dne, Trump ve Washingtonu slíbil historicky největší ohňostroj, přelety stíhaček i prezidentského speciálu Air Force. Kromě toho se bude konat i vojenská přehlídka.

Papež František by měl jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

V Karlových Varech stále pokračuje 54. ročník Mezinárodního filmového festivalu, potrvá až do 6. července.

Hrát se bude také tenisový Wimbledon, kde se představí Petra Kvitová v duelu s Francouzskou Mladenovičovou, Barbora Strýcová s Němkou Siegemundovou a Kateřina Siniaková si zahraje s domácí Britkou Kontaovou.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
INSTALATÉR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 33 000 Kč