Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Ruské vyšetřování. Trumpův volební manažer byl obviněn z konspirace proti USA

Svět

  13:44aktualizováno  21:47
WASHINGTON - Někdejší manažer kampaně amerického prezidenta Trumpa Paul Manafort se vydal do rukou Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Informaci přinesla agentura Reuters. Podle AP je vyšetřovaný i poradce Trumpovy kampaně George Papadopoulos, který se v pondělí přiznal, že v komunikaci s FBI nemluvil pravdu. Právě Papadopoulos je zatím jediným členem předvolebního štábu, z jehož obvinění jsou možné vazby na Rusko patrné, uvedla AP.
Američtí novináři zachytili Manaforta v autě.

Američtí novináři zachytili Manaforta v autě. foto: Reuters

Deník The New York Times uvedl, že federální úřady vedle Manaforta mají zájem i o jeho bývalého obchodního společníka Ricka Gatese.

Případ souvisí s vyšetřováním údajných ruských zásahů do loňských prezidentských voleb v USA. Již v sobotu televize CNN informovala, že tým amerických vyšetřovatelů pod vedením Roberta Muellera, který roli Ruska během voleb prověřuje, dospěl k vypracování prvních obvinění. 

Zpravodajská stanice k tomu uvedla, že není známo, koho se obvinění týkají a co přesně obsahují. Nyní CNN s odvoláním na své zdroje obeznámené s případem upřesnila, že Manafort byl v utajeném režimu obviněn v pátek a že odtajnění spisu se očekává během pondělí. 

Spiknutí a praní peněz

Podle agentury AP byl Manafort obviněn z konspirace proti USA, daňových deliktů a i dalších kriminálních činů. Podle Reuters se Manafort dopustil „praní peněz“ o hodnotě 18 milionů dolarů a přes jeho účty prý proteklo až 75 milionů dolarů (1,65 miliardy korun).

Odstoupil i bratr šéfa týmu Clintonové

Zpravodajský server Politico v pondělí s odvoláním na informované zdroje napsal, že z vedení své poradenské firmy odstoupil prominentní lobbista Demokratické strany Tony Podesta. Podle serveru je pravděpodobné, že jeho krok souvisí se sérií obvinění, protože Podesta byl vyšetřován kvůli stykům s proruskými politiky na Ukrajině stejně jako Manafort a Gates.

Tony Podesta, bratr někdejšího šéfa volebního štábu Hillary Clintonové Johnyho Podesty, se podle serveru Politico stejně jako Manafort podílel na prosazování zájmů ukrajinské Strany regionů proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

„Obvinění obsahuje 12 bodů včetně konspirace proti USA, spiknutí za účelem praní peněz, neregistrovaný agent cizí mocnosti, falešná a zavádějící daňová prohlášení, falešné výpovědi a sedm falešných zpráv o účtech,“ uvedla v prohlášení porota.

Tajemný „profesor“ na scéně

Dalším obviněným je podle informací médií Manafortův bývalý obchodní poradce Trumpovy kampaně George Papadopoulos. Ten je podle AP jediný, z jehož obvinění jsou možné vazby na Rusko patrné. Právník Papadopoulos měl v Trumpově volebním štábu na starosti styky se zahraničím, přímý přístup k budoucímu prezidentovi ale údajně neměl.

Při výslechu v FBI se Papadopoulos přiznal, že měl kontakty s nejmenovaným zahraničním „profesorem“, který měl mít informace o kompromitujících materiálech na Trumpovu protikandidátku Hillary Clintonovou. Šlo údajně o „tisíce souborů elektronické pošty“. Papadopoulos tvrdil, že se se svým zahraničním kontaktem sešel předtím, než se připojil k Trumpově volebnímu štábu. Vyšetřovatelé ale zjistili, že to bylo až poté.

Identita údajného „profesora“ zůstává zahalena tajemstvím, měl být údajně z Londýna. Na schůzce byla prý přítomna ještě jistá Ruska, která měla Papadopoulosovi nabízet kontakty s Moskvou s možností koordinace budoucí zahraniční politiky USA a Ruska.

Paul Manafort.

Řeši se i schůzky prezidentova zetě

Vyšetřovatel Mueller se podle deníku Washington Post zaměřuje především na komunikaci Manaforta s Rusy, ale také na angažmá bývalého poradce prezidenta pro národní bezpečnost Michaela Flynna. Podstatné jsou prý také schůzky, kterých se účastnil i prezidentův zeť Jared Kushner a ruský velvyslanec, či schůzka Trumpova syna Donalda mladšího s ruským právníkem napojeným na Kreml. 

Muellerův tým se podle informací deníku také zaměřuje na propuštění ředitele FBI Jamese Comeyho, který celé vyšetřování ruského ovlivňování voleb započal. Prezident se mohl totiž v tomto případě dopustit zneužití pravomoci, za které by mohl být odvolán.

Vztek a jednota republikánů

List The New York Times k případu Manaforta napsal, že Mueller žádá i vydání Manafortova bývalého společníka Gatese. Jeho jméno je podle deníku provázané s Manafortovou firmou založenou na Kypru, přes kterou Manafort přijímal platby od obchodníků a politiků z východní Evropy. 

Prezident Trump na nedělní informace o zveřejnění obvinění reagoval sérií rozhořčených tweetů, ve kterých se podle New York Times „snažil odvést pozornost na Hillary Clintonovou.“

„Nikdy jsem neviděl tolik VZTEKU a JEDNOTY u republikánů, než kolik je kolem nedostatečného vyšetřování kolem falešné složky, kterou nechala vytvořit Clintonová za 12 milionů dolarů,“ napsal Trump na Twitter. 

29.října 2017 v 14:53, příspěvek archivován: 30.října 2017 v 13:42

Never seen such Republican ANGER & UNITY as I have concerning the lack of investigation on Clinton made Fake Dossier (now $12,000,000?),....

V dalších zprávách pak píše, že celá aféra o spolupráci s Ruskem je smyšlená. Podle něj se prý demokraté jen snaží využít tento „hon na čarodějnice“ v době, kdy se republikáni snaží Kongresem protlačit daňovou reformu. 

„Sorry, ale to bylo rok předtím, než se stal Paul Manafort součástí Trumpovy kampaně. Proč se ale nikdo nezaměřuje na všiváckou Hillary a demokraty?“ napsal na Twitter prezident v pondělí po oznámení obvinění jeho bývalého šéfa kampaně.  V dalším tweetu dodal, že neexistuje žádná tajná dohoda.

30.října 2017 v 15:25, příspěvek archivován: 30.října 2017 v 15:36

Sorry, but this is years ago, before Paul Manafort was part of the Trump campaign. But why aren't Crooked Hillary & the Dems the focus?????

30.října 2017 v 15:28, příspěvek archivován: 30.října 2017 v 16:45

....Also, there is NO COLLUSION!

Skandál vypukl loni v říjnu, kdy administrativa prezidenta Baracka Obamy veřejně obvinila Rusko z hackerských útoků na servery Demokratické strany a z pokusů ovlivnit prezidentské volby ve Spojených státech. Moskva se následně proti nařčením ohradila. 

Prezident Vladimir Putin osočení Ruska označil za předvolební rétoriku Bílého domu a za snahu administrativy dosluhujícího prezidenta Obamy odvést pozornost od vlastních problémů. V listopadových volbách nakonec demokratku Hillary Clintonovou porazil republikán Donald Trump, který se funkce prezidenta ujal letos v lednu.

V prosinci 2016 USA v odvetě za údajné ruské hackerské útoky na e-maily Demokratické strany a Clintonové vypověděly 35 ruských diplomatů. Šlo o jeden z nejvýraznějších podobných kroků ve vzájemných vztazích obou zemí: více ruských, respektive sovětských diplomatů muselo opustit USA jen v říjnu 1986, kdy vláda Ronalda Reagana vyhostila 55 lidí odvetou za podobný krok Moskvy.

Bílý dům popřel, že by sabotoval Muellerovo vyšetřování

Bílý dům v pondělí energicky popřel spekulace, že by milostí či jiným způsobem zasahoval do vyšetřování vedeného zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem.

Před zásahy Bílého domu do vyšetřování, zejména před případným omilostněním tři obviněných mužů, nicméně varovali demokratičtí poslanci Kongresu. Senátor Mark Warner upozornil, že jakákoli podobná akce prezidenta by byla nepřijatelná a vyvolala by „okamžitou reakci obou politických stran v Kongresu“.

Trumpova mluvčí Sarah Sandersová prohlásila, že vyšetřování se osoby prezidenta ani jeho volební kampaně nijak netýká a podle „náznaků“ prý brzy skončí. Papadopoulos byl prý dobrovolným a řadovým pracovníkem Trumpova štábu a prezident o jeho aktivitách nic nevěděl.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...