Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Agrofert podal žalobu na Evropský parlament. Důvodem je údajné odepření dokumentů

Ekonomika

  16:00
Brusel/Praha - Společnost Agrofert podala k Soudnímu dvoru Evropské unie žalobu na Evropský parlament. Stěžuje si na odepření přístupu k dokumentům, na jejichž základě europoslanci loni schválili rezoluci o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, dřívějšího majitele Agrofertu. Holding Agrofert v žalobě zdůrazňuje, že zveřejnění dokumentů je ve veřejném zájmu.

Agrofert (ilustrační foto). foto:  Michal Šula, MAFRA

Na věc upozornily servery Seznam Zprávy a Euractiv s tím, že o žalobě v pondělí informovalúřední věstník Evropské unie.

„Nebudeme tuto záležitost blíže komentovat,“ odpověděl na žádost o reakci mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. V obdobném duchu se vyjádřil rovněž Evropský parlament, jehož představitel uvedl, že instituce nikdy nepodává vyjádření k probíhajícím kauzám.

Agrofert chtěl nahlédnout do dokumentů, které loni vedly europoslance ke schválení rezoluce. Evropský parlament to však zamítl. Agrofert se teď proti rozhodnutí brání žalobou a žádá soud, aby požadované dokumenty zpřístupnil a nařídil parlamentu uhrazení výloh. Europarlament podle Agrofertu „pominul i převažující veřejný zájem na zveřejnění požadovaných dokumentů, který v tomto případě spočívá v respektu k hodnotám právního státu založeném na dodržování základních práv a svobod“. 

Žaloba také uvádí, že část dokumentů je již veřejně dostupná a europarlament neprokázal, že by existovalo „riziko konkrétního a skutečného ohrožení tohoto vyšetřování zpřístupněním dokumentů“.

Podle zjištění serveru Seznam Zprávy Agrofert žalobu podal 31. března, ke slyšení by mělo dojít za osm až deset měsíců.

Poslanci Evropského parlamentu loni v červnu jasnou většinou hlasů schválili usnesení kritické k možnému střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Šéf vlády podle europoslanců zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu Evropské unie a zároveň kontroluje holding Agrofert. Premiér Babiš i Agrofert dlouhodobě střet zájmů odmítají.

Kontrolní výbor Evropského paramentu před týdnem přijal rezoluci kritizující střet zájmů českého premiéra. Usnesení vyzývá Evropskou komisi, aby vůči Česku využila nové pravidlo podmiňující čerpání unijních peněz efektivním postupem státu vůči střetu zájmů. O textu, který rovněž nabádá české úřady k aktivní ochraně peněz daňových poplatníků, bude plénum europarlamentu hlasovat ve druhém červnovém týdnu. I vzhledem k jasnému výsledku hlasování výboru se očekává hladké schválení rezoluce.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Testujeme: Jak vybrat správné čočky pro astigmatismus?
Testujeme: Jak vybrat správné čočky pro astigmatismus?

Nosíte čočky a máte astigmatismus očí? Víte, kde nakoupit ty správné, které vám rozhodně nebudou dráždit oči? Redakce testovala za vás! Chcete...

Mohlo by vás zajímat