Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Apple nashromáždil 98 miliard. Vyplatí poprvé od roku 1995 dividendy

Ekonomika

  13:51
CUPERTINO - Americká společnost Apple rozhodla o výplatě dividend, je to poprvé od roku 1995. Mezi akcionáře tak rozdělí část z téměř 98 miliard dolarů (asi 1,8 bilionu Kč), které se jí po letech nashromáždily na účtech.

Obchod firmy Apple v New Yorku foto: Reuters

Podle televizní stanice CNBC bude dividenda činit 2,65 USD čtvrtletně, což podle aktuální ceny dává roční výnos kolem 1,7 procenta. Firma uvedla, že s výplatou dividend začne do čtvrtého čtvrtletí svého fiskálního roku, který končí v září. Firma zároveň oznámila program zpětného odkupu akcií až za deset miliard dolarů, celkem hodlá během tří let vrátit investorům až 45 miliard dolarů.

ČTĚTE TAKÉ:

Akcie Applu se minulý týden přechodně vyšplhaly nad 600 dolarů, kde nikdy v minulosti nebyly. Později se jejich kurz vrátil asi na 585 dolarů, firma ale i tak zůstala zdaleka nejcennějším veřejně obchodovaným podnikem na světě.

Akcie na zprávu o výplatě dividend v elektronických systémech před začátkem obchodování v USA reagovaly dalším růstem. Vrátily se tak těsně k 600 dolarům. Z této ceny vychází i zmíněný dividendový výnos.

Doposud Apple zisk reinvestoval

Apple zatím preferoval model, kdy vytvořený zisk zadržuje a vkládá je zpět do podnikání. Této variantě dával před výplatou dividend přednost i bývalý šéf podniku Steve Jobs. Jde o model, který používají firmy v silné růstové fázi, což Apple až dosud byl. Podniku tak nechybí provozní kapitál na realizaci plánů.

Rozhodnutím o výplatě dividend se Apple zařadil po bok firem jako je například Microsoft. Ten silnou růstovou fázi ukončil už před lety a nyní je na trhu vnímán jako dividendová investice se stabilním výnosem.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Do akcií Applu investoři až dosud vkládali peníze v naději, že se jim vklad rychleji zhodnotí díky silnému růstu kurzu akcií na burze. Dosavadní strategie se investorům vyplatila. Jen za poslední rok akcie Applu zpevnily o více než 80 procent, zatímco akcie Microsoftu přidaly asi 30 procent.

Apple se už dříve stal nejcennější veřejně obchodovanou firmou na světě, její tržní hodnota nyní přesahuje částku 545 miliard dolarů (asi 10,1 bilionu Kč). Hodnota Microsoftu se pohybuje kolem 273 miliard dolarů (asi 5,1 bilionu Kč), není to přitom tak dávno, co byl Microsoft cennější než Apple.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat