Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Indové nechtějí utrácet. Prodej aut se v zemi propadl o rekordních 19 procent

Míjíme několik zaparkovaných aut a „ťuk ťuků“ na kraji hlavní rušné silnice, z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Míjíme několik zaparkovaných aut a „ťuk ťuků“ na kraji hlavní rušné silnice, z... | foto: Magdaléna Langová Lidovky.cz

Dillí  Prodej aut v Indii loni meziročně klesl o rekordních 19 procent. Indové kvůli zpomalující ekonomice nechtějí utrácet za velké nákupy. Poptávka bude patrně stagnovat i tento rok, informoval v pátek Svaz indických autovýrobců (SIAM). Prodej osobních vozů loni klesl na 1,81 milionu z 2,24 milionu v roce 2018.

Svaz SIAM očekává, že ve fiskálním roce 2020, který začne v dubnu, bude poptávka po osobních vozech stagnovat kvůli klesající poptávce a zavedení přísnějších emisních norem v dubnu, v jejichž důsledku stoupnou ceny vozů o osm až deset procent.

Prodej motocyklů, kterým se poměřuje zdraví venkovské ekonomiky, loni klesl o 14 procent. Prodej nákladních vozů, jenž se pokládá za barometr celkového hospodářského růstu, se snížil o 15 procent. Tyto poklesy jsou nejhorší od roku 1997, kdy o nich začal svaz SIAM vést záznamy.

O pět procent nicméně stouply prodeje sportovních užitkových vozů (SUV), což SIAM zdůvodňuje uvedením nových modelů.

Místní ministerstvo pro statistiku předpokládá, že indická ekonomika v současném finančním roce, který končí v březnu, zpomalí na pět procent z 6,8 procenta v předchozím finančním roce. Jedná se o nejpomalejší růst za posledních 11 let.

Automobilový průmysl zvlášť zasáhlo, když někteří výrobci museli kvůli nízké poptávce zastavit provoz, což vedlo k rozsáhlému propouštění v automobilkách i v celém navazujícím výrobním řetězci.

Krize v tomto odvětví představuje pro vládu premiéra Naréndry Módího velký problém. Na celkové produkci zpracovatelského sektoru v této třetí největší asijské ekonomice se automobilový průmysl totiž podílí téměř polovinou. Přímo a nepřímo zaměstnává 35 milionů lidí.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...