Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla -4 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Indové nechtějí utrácet. Prodej aut se v zemi propadl o rekordních 19 procent

Míjíme několik zaparkovaných aut a „ťuk ťuků“ na kraji hlavní rušné silnice, z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Míjíme několik zaparkovaných aut a „ťuk ťuků“ na kraji hlavní rušné silnice, z... | foto: Magdaléna Langová Lidovky.cz

Dillí  Prodej aut v Indii loni meziročně klesl o rekordních 19 procent. Indové kvůli zpomalující ekonomice nechtějí utrácet za velké nákupy. Poptávka bude patrně stagnovat i tento rok, informoval v pátek Svaz indických autovýrobců (SIAM). Prodej osobních vozů loni klesl na 1,81 milionu z 2,24 milionu v roce 2018.

Svaz SIAM očekává, že ve fiskálním roce 2020, který začne v dubnu, bude poptávka po osobních vozech stagnovat kvůli klesající poptávce a zavedení přísnějších emisních norem v dubnu, v jejichž důsledku stoupnou ceny vozů o osm až deset procent.

Prodej motocyklů, kterým se poměřuje zdraví venkovské ekonomiky, loni klesl o 14 procent. Prodej nákladních vozů, jenž se pokládá za barometr celkového hospodářského růstu, se snížil o 15 procent. Tyto poklesy jsou nejhorší od roku 1997, kdy o nich začal svaz SIAM vést záznamy.

O pět procent nicméně stouply prodeje sportovních užitkových vozů (SUV), což SIAM zdůvodňuje uvedením nových modelů.

Místní ministerstvo pro statistiku předpokládá, že indická ekonomika v současném finančním roce, který končí v březnu, zpomalí na pět procent z 6,8 procenta v předchozím finančním roce. Jedná se o nejpomalejší růst za posledních 11 let.

Automobilový průmysl zvlášť zasáhlo, když někteří výrobci museli kvůli nízké poptávce zastavit provoz, což vedlo k rozsáhlému propouštění v automobilkách i v celém navazujícím výrobním řetězci.

Krize v tomto odvětví představuje pro vládu premiéra Naréndry Módího velký problém. Na celkové produkci zpracovatelského sektoru v této třetí největší asijské ekonomice se automobilový průmysl totiž podílí téměř polovinou. Přímo a nepřímo zaměstnává 35 milionů lidí.

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...