23. října 2012 7:10 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Šéf VW: Evropský trh nám dělá starosti

Martin Winterkorn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Winterkorn | foto: thetruthaboutcars.com

SAN PAOLO Situace na evropském automobilovém trhu se nadále zhoršuje. Uvedl to generální ředitel německého automobilového koncernu Volkswagen Martin při zahájení největšího latinskoamerického autosalonu v brazilském Sao Paulu.

Dodal však, že Volkswagen stále počítá s dosažením plánovaného celoročního zisku. Automobilka chce letos navzdory slabé poptávce v Evropě udržet provozní zisk na loňských 11,3 miliardy eur (přes 280 miliard Kč). "Celoroční prognózy se držíme," prohlásil Winterkorn.

Volkswagen, jehož součástí je Škoda Auto, je největší automobilkou v Evropě. Do roku 2018 se hodlá stát největším výrobcem automobilů na světě. V loňském roce prodal rekordních 8,3 milionu vozů.

Cílem je Brazílie

Winterkorn uvedl, že Volkswagen se bude v rámci snahy o získání vedoucí pozice na světovém trhu více soustředit na Brazílii. "Brazilský automobilový trh má velký růstový potenciál," upozornil.

Podle šéfa prodeje a marketingu Christiana Klinglera je Brazílie druhým největším odbytištěm vlajkové značky VW po Číně. V uplynulých pěti letech prodej skupiny Volkswagen v Brazílii stoupl téměř o 40 procent na více než 700 000 vozů ročně.

Brazílie je největší ekonomikou v Latinské Americe a čtvrtým největším automobilovým trhem na světě. Představuje významné odbytiště pro řadu předních automobilek.

Guvernér brazilského státu Santa Catarina Raimundo Colombo o víkendu uvedl, že německá automobilka BMW vybuduje v jižní Brazílii montážní závod a bude do něj investovat kolem 500 milionů dolarů (9,5 miliardy Kč).

ČTK, Lidovky.cz