Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Biopaliva ve slepé uličce

Ekonomika

  9:15
PRAHA - Nad biopalivy se v Evropě stahují mraky. Plánovaného osvobození od spotřební daně se v příštím roce asi nedočkají. Pro přehodnocení politiky v oblasti biopaliv se vyslovil nejen český ministr zemědělství Petr Gandalovič, ale uvažuje o něm i Evropská unie.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič chce prověřit vliv biopaliv na cenu potravin. foto: Lidové noviny

„Předběžně jsme se dohodli s premiérem Mirkem Topolánkem a ministrem financí Miroslavem Kalouskem na tom, že i když dostaneme z Bruselu souhlas, daňové úlevy nezavedeme,“ uvedl Gandalovič v rozhovoru pro týdeník Euro. Biopaliva a jejich vysokoprocentní směsi by měly být daňově zvýhodněny na základě víceletého programu, který vláda schválila letos v únoru. Program v současnosti studuje Evropská komise, a pokud ho schválí, mohla by biopaliva být daňově zvýhodňována po dobu šesti let.

Gandalovič prověří vliv biopaliv na cenu potravin
Podle Agrární komory převyšuje světová spotřeba obilí jeho výrobu již šestý rok po sobě. Loni se podle odhadů sklidilo 1,67 miliardy tun obilí, ale spotřebovalo se 1,68 miliardy tun. Biopaliva se na spotřebě zatím podílí jedním procentem.


Nyní však chce vláda znovu přehodnotit celý program. „Program uvedeme v život až poté, co se znovu prověří přínos biopaliv a jejich souvislost s cenami potravin,“ řekl Gandalovič s tím, že ministr financí zatím novelu zákona o spotřebních daních nebude předkládat.

„My zatím nevidíme důvod, proč ten program měnit,“ řekl mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar. Podle něj by přimíchávání biosložky do benzinu a nafty mělo být daňově zvýhodněno. Nevyloučil však dohodu, pokud ministr Gandalovič předloží pádné argumenty.

Přehodnotit své plány pro využití biopaliv bude muset pravděpodobně i EU. Ta nyní počítá s tím, že v roce 2010 bude jejich podíl na spotřebě pohonných hmot tvořit 5,75 procenta. „Žádáme EU, aby cíl 5,75 procenta minimálně změnila na indikativní, nebo jej odložila za rok 2010,“ řekl Gandalovič.

V ohrožení je i druhý cíl unie, a to zvýšení podílu biopaliv na 10 procent v roce 2020. Tento záměr totiž francouzská státní tajemnice pro životní prostředí Nathalie Kosciusko-Morizetová včera nazvala omylem. „U biopaliv nevylučujeme v dlouhodobějším horizontu přehodnocení cíle, zatím se však o tom nejedná,“ řekla. Podle ní bude unie nejspíš nucena desetiprocentní cíl zpochybnit nebo odložit.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat