Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Blanku musíme ihned řešit, hřímal Hudeček. S Metrostavem ale nejedná

Den otevřených dveří v tunelu Blanka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Den otevřených dveří v tunelu Blanka. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Vedení Prahy a čelní představitelé stavební firmy Metrostav se zatím kvůli otázkám týkajícím se dostavby tunelového komplexu Blanka nesetkali. A žádná schůzka podle mluvčího firmy ani naplánována není. Praha přitom od středy, kdy oznámila údajnou neplatnost smluv ke stavbě tunelu, tvrdí, že je situaci nutné neprodleně řešit a že o tom bude s Metrostavem intenzivně jednat.

"Metrostav má pravdu. Oficiální jednání dosud nezačala," uvedl v textové zprávě primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). "Od minulého týdne však běží intenzivní pracovní konzultace," doplnil.

Situace eskalovala ve středu, kdy Metrostav oznámil termín zastavení prací. Praha mu totiž dluží 2,1 miliardy korun. Vedení města na to reagovalo oznámením, že smlouvy s Metrostavem jsou s největší pravděpodobností neplatné. Politici přitom avizovali urychlená jednání.

ČTĚTE TAKÉ:

Obě strany se ale podle mluvčího Metrostavu Františka Poláka ani po pěti dnech nesešly. "Oficiální jednání čelních představitelů Metrostavu a hlavního města Prahy dosud neproběhlo a ani na dnešní den naplánováno není," řekl Polák. Situaci označil za "značně nepřehlednou".

"Je podepsána smlouva a my se podle ní chováme sedm let. Považujeme ji za platnou," uvedl Polák. Praha podle něj firmu zatím s oficiálním stanoviskem neoslovila. "Očekáváme jednání, kde budeme řešit problém přerušení výstavby a způsob, jak v ní pokračovat," řekl. Metrostav ale prý má pouze informace, které zprostředkovala média.

Neprodleně s prodlením

Primátor už ve čtvrtek v tiskovém prohlášení uvedl, že Praha oslovila Metrostav, neboť "Pražané nesmí být rukojmími". V dalším prohlášení po údajné schůzce s Metrostavem pak deklaroval "společnou vůli" obou stran Blanku co nejdříve a v souladu se zákony dokončit.

V pátek, kdy Praha dostala další právní posudky potvrzující možnou neplatnost smluv, pak uvedl: "O této skutečnosti budeme neprodleně jednat s naším partnerem, společností Metrostav."

Neplatné smlouvy

Smlouvy ke stavbě tunelu Blanka, který je součástí městského okruhu, vznikly v éře primátora Pavla Béma (ODS). Stavební a technologická část měly dohromady vyjít na zhruba 25 miliard korun. Postupně se ale ukázalo, že se dílo kvůli vícepracem prodraží o deset miliard.

Současné vedení Prahy navíc nyní přišlo s překvapivou informací, že smlouvy patrně neplatí. Nebyly totiž součástí usnesení rady a neprojednalo je ani zastupitelstvo. Problematická je i stavba Trojského mostu, která je součástí komplexu staveb. Na most údajně není řádná smlouva. Původní cena půl miliardy se navíc navýšila až na stávající zhruba 1,2 miliardy korun.

Tunel Blanka

Stavba by se podle prohlášení Metrostavu měla přerušit 7. prosince. Roční náklady na zastavení a konzervaci stavby odhaduje Praha na 1,6 miliardy korun.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Vyhrajte O2 Smart Box a 5 voucherů na O2 TV na půl roku zdarma
Vyhrajte O2 Smart Box a 5 voucherů na O2 TV na půl roku zdarma

Přejděte na nejvyšší rychlost internetu a užijte si tak například streamování videí v té nejlepší kvalitě. S výhrou od O2 – moderním modemem Smart...