Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ceny bytů v krajích se utrhly, rostou víc než v Praze. Podívejte se, kde je bydlení nejdražší

Ekonomika

  15:16
Praha - I když se v souvislosti se zdražováním nových bytů hovoří nejčastěji o Praze, ceny rostou napříč republikou. A v regionech je růst dokonce rychlejší než v metropoli. Jak vyplývá z dat společnosti Trigema, které mají Lidovky.cz exkluzivně k dispozici, ke konci 1. čtvrtletí se ceny nových bytů zvedly v Praze meziročně o 5,5 procenta, v regionech to v průměru bylo o bezmála 14 procent.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Archiv LN

Home office mění trh s byty. Proč platit vysoký nájem v blízkosti práce, když do ní nemusíte jezdit?

Vůbec nejdražší byty mimo Prahu najdeme v Královéhradeckém a Libereckém kraji. Metr čtvereční tam vyjde v průměru na téměř sto tisíc korun, respektive více než 86 tisíc korun. To je dáno hlavně tím, že v nabídce jsou horské apartmány, jejichž ceny atakují ty pražské.

Ceny v Praze narážejí na strop

Data developerské společnosti Trigema a realitního agregátoru Flat Zone uvádějí, že na konci března vyšel metr čtvereční v novém bytě mimo Prahu v průměru na více než 68 tisíc korun. V Praze se za metr čtvereční platilo přes 112 tisíc korun. Po Praze, kde se za první tři měsíce letošního roku prodalo 2100 nových bytů, je druhým největším trhem Jihomoravský kraj. V něm našlo majitele přes 900 nových bytů, třetí příčka patří s 670 prodanými byty Středočeskému kraji.

Za svou pozici vděčí Jihomoravský kraj hlavně Brnu. „Nové byty uvolněné do prodeje najdou své zájemce prakticky ihned, a to i přes neustále rostoucí ceny,“ tvrdí Alex Veselý, výkonný ředitel firmy Trikaya. Podotýká, že v uplynulém čtvrtletí se do nabídky dostalo 324 nových bytů a 40 procent z nich už je rezervovaných.

Ceny bytů podle krajů.

Ze statistik společnosti Trikaya vyplývá, že průměrná nabídková cena za metr čtvereční nového brněnského bytu přesáhla hranici sta tisíc korun. Za průměrný byt o velikosti 51 metrů čtverečních zájemci aktuálně zaplatí 5,34 milionu, což vychází na 109 tisíc korun za metr čtvereční. Přesně před rokem stál nový byt o milion korun méně. „Meziročně to představuje zdražení v průměru o 27 procent,“ upřesňuje Veselý.

„Ceny za nové bydlení narazily v Praze mnohdy už na svůj strop a do budoucna lze očekávat jen jejich mírný růst nebo stagnaci,“ tvrdí Radek Polák, mluvčí Trigemy. Mimo Prahu je však situace jiná. „Brno, jeho okolí, Středočeský i Plzeňský kraj představují oblasti, kde můžeme předpokládat, že budou rezidenční nemovitosti ještě více zdražovat,“ říká Polák s tím, že oproti Praze jsou tamní ceny pořád ještě o zhruba 40 procent nižší, na Olomoucku dokonce téměř o polovinu.

Horské byty za pražské ceny

Nejdražší byty mimo Prahu se dle Trigemy a Flat Zone nacházejí v Královéhradeckém a Libereckém kraji. V Královéhradeckém kraji se průměrná cena za metr čtvereční v novém bytě vyšplhala na necelých sto tisíc korun, na Liberecku to bylo více než 86 tisíc korun. To je dáno především tím, že do nabídky nových bytů jsou zahrnuty i horské apartmány. Za ně jsou dnes kupující ochotni zaplatit téměř totéž co za pražský byt.

S nedostatkem bytů mohou pomoci projekty na brownfieldech. Člověk žijící v centru je pro Prahu levnější

„Horské apartmány nejsou výjimkou za 100 i 150 tisíc korun za metr čtvereční,“ tvrdí Tomáš Jelínek, jednatel realitní sítě Century 21. Nové projekty apartmánů jsou k mání také v jižních Čechách a na Plzeňsku, konkrétně na Zadově, v Lipně nad Vltavou nebo v Železné Rudě. Na Ústecku pak ceny zvedají především nové rezidenční projekty v Krušných horách v okolí Klínovce.

Je nutné upozornit, že kraje – s výjimkou Jihomoravského, Středočeského a Olomouckého –, představují z pohledu prodaných bytů malé trhy a statistikou tak může podstatně zahýbat i pár luxusních horských apartmánů.

Témata: Firmy a trhy