Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Češi koupí antigenní testy od soboty i v Lidlu a celé síti Billy, je o ně velký zájem

Antigenní testování na covid. foto: MAFRA

Praha - Od soboty nakoupí Češi antigenní samotestovací sady nově v prodejnách Lidl. Testy s odběrem vzorku ze slin nabízí za 139 korun. Řetězec Billa zařadil testovací sady do sortimentu některých supermarketů už ve čtvrtek, od soboty jsou dostupné v celé její síti. Prodej antigenních testů už dříve zahájily i další potravinářské řetězce. Sledují u nich vysokou poptávku a chystají rozšíření nabídky.
  7:24

Vláda nakoupí pět milionů sad antigenních testů pro školy, jejich citlivost ověřovat nebude

V hypermarketech Albert jsou od čtvrtka dostupná balení pěti kusů testů s odběrem z přední části nosu za 495 korun. V následujícím týdnu pak řetězec nabídne balení dvou kusů testů v supermarketech, uvedl ředitel komunikace obchodů Albert Jiří Mareček.

Globus spustil prodej testů pro výtěr z nosu a úst v pátek. Balení 20 kusů nabízí za 2199 korun. V posledním březnovém týdnu podle své mluvčí Lutfii Volfové chystá do nabídky zařadit testovací sady pro diagnostiku ze slin.

„Penny jako jediný řetězec u nás nabízí takzvané lízátkové testy. V nabídce máme testy značky Saliva s 90procentní citlivostí v ceně 249 korun. Testy prodáváme po jednotlivých kusech,“ uvedl mluvčí společnosti Penny Market Tomáš Kubík. Doplnil, že ačkoliv je tento typ testu dražší, jeho výhodou je snadné a bezbolestné použití a hodí se tak dobře i k testování malých dětí. Řetězec prodává testy od pondělí.

První z potravinářských sítí spustila prodej antigenních testů minulý týden společnost Kaufland. Nabízí testy s odběrem z přední části nosu. Jeden kus původně prodávala za 149,90 koruny, nyní cenu o deset korun snížila. Zároveň přidala do sortimentu balení 25 kusů za 2499 korun. Od čtvrtka zrušila i limit nákupu jednoho testu na zákazníka. Příští týden začne podle své mluvčí Renaty Maierl prodávat testy s detekcí koronaviru ze slin.

Samotesty jsou k dostání i v on-line supermarketech. Rohlik.cz nabízí testovací sadu ze vzorků z nosu, nosohltanu a krku. Jeden kus má za 139,90 korun, balení 20 kusů za 1999 korun. Košík.cz prodává testy z detekcí viru ze slin za 169,90 koruny. „Zájem je vysoký, pro spoustu domácností dává smysl objednávat testy spolu s běžným nákupem. Momentálně máme v nabídce jednotlivé testy po kusech, i na základě zpětné vazby zákazníků bychom však rádi nabídli také multipacky. To je za nás mimo jiné signál, že domácnosti berou samotestování skutečně vážně a zodpovědně, takže se budeme snažit jim to co nejvíce ulehčit i po rozpočtové stránce,“ uvedl mluvčí e-shopu František Brož.

Podnikatelům od 10. března nabízí antigenní samotestovací sady s odběrem z nosu velkoobchod Makro. Balení 25 kusů má za 2899 korun. Za týden jich prodal 23 000 a plánuje rozšíření sortimentu o testy ze slin, uvedla manažerka komunikace Makro Cash & Carry ČR Romana Nýdrle.

Správa rezerv převzala na hranicích 40 tisíc antigenních testů, které jsou darem od Saska

Na test, který je na seznamu schválených výjimek ministerstva zdravotnictví, si budou moci živnostníci a firmy nárokovat příspěvek 60 korun ze zdravotního pojištění. Dotaci budou moci čerpat maximálně na čtyři testy na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) měsíčně.

Vláda v boji proti koronaviru zavedla povinné testování na firmách i ve veřejném sektoru. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) díky tomu bude každý den otestováno zhruba 500 tisíc pracovníků. Pozitivita ve velkých podnicích se podle něj pohybuje mezi 0,5 až jedním procentem, v menších firmách je mezi jedním a dvěma procenty, řekl ve čtvrtek. Testování je závazné jednou za sedm dní, vláda ale uvažuje o zvýšení frekvence na dvakrát týdně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!