Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Správa hmotných rezerv v noci vypsala tendr na pět milionů testů do škol, uzávěrka je v úterý

Mobilní odběrový tým hasičů testoval v obci Kuks na Trutnovsku občany antigenními testy na covid-19. foto: ČTK

Praha - Správa státních hmotných rezerv (SSHR) v noci na sobotu vypsala tendr na dodávku pěti milionů antigenních testů na koronavirus do škol. Přihlásit se mohou jen firmy, které nabízejí předem schválené testovací sady. Uzávěrka soutěže je v úterý v poledne. Informoval o tom Radiožurnál a server Seznam Zprávy. O pořízení antigenních testů do pohotovostních zásob SSHR a jejich distribuci školám rozhodla ve čtvrtek vláda.
  10:48

Ministerstvo zdravotnictví poslalo správě hmotných rezerv nové zadání k tendru v pátek večer. „My jsme okamžitě zahájili přípravu této zakázky. Ještě v noci obdrželo e-mailem poptávku asi 249 firem,“ řekl Radiožurnálu ředitel SSHR Pavel Švagr. Podle něj bude z čeho vybírat. Seznam vhodných testů vypracovalo ministerstvo zdravotnictví. „Čítá celkem 48 druhů testů prováděných z nosu a jejich výrobců,“ sdělil Švagr Seznam Zprávám.

Vybraná firma musí nejméně 1,5 milionu testů dodat do konce března, zbytek pak do 12. dubna.

Podle informací Radiožurnálu ministerstvo zdravotnictví původně chtělo, aby státní rezervy musely pro nákup testů získat atest citlivosti, což se ale nelíbilo premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Ministerstvo zdravotnictví se podle něj rozhodlo udělat ze správy rezerv „zkušební laboratoř“, uvedl ve středu Radiožurnál. Babiš také napsal Blatnému kvůli tendru na testy pro školy vytýkací dopis.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) ve čtvrtek uvedl, že ministerstvo školství má mít prostřednictvím SSHR k dispozici celkem 7,654 milionu testů. „Z toho 2,654 převodem z ministerstva vnitra a pět milionů nákupem formou veřejné zakázky,“ uvedl. V únoru vláda pro testování žáků vybrala čínské antigenní testy od společnosti Lepu, u kterých se odebírají vzorky z kraje nosu. Stejné používají rakouské školy, podle některých odborníků ale nejsou spolehlivé.

Testy od společnosti Lepu dodala firma Tardigrad International Consulting, jejíž výběr vzbudil pochybnosti. Zakázku dokončila tento týden. „Navzdory všem pochybnostem jsme prostě a jednoduše splnili zadání vládního tendru na antigenní testy do škol. Zvažujeme proto svou účast i v dalších výběrových řízeních,“ řekla Radiožurnálu jednatelka firmy Monika Jírovcová.

Školy v Česku jsou nyní kvůli epidemii koronaviru zavřené, ministerstvo školství má ale plán testování žáků. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) ve středu ve Sněmovně uvedl, že by chtěl, aby se při testování ve školách používaly vedle antigenních i spolehlivější testy PCR. Antigenní testy jsou proti PCR levnější a jejich výsledek je rychle k dispozici.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat