Dosud podobné typy brýlí pracují s polohou hlavy, podle které přizpůsobí obraz, nejsou ale dost citlivé na polohu samotných očních zornic. Je to jeden z důvodů, proč například při prohlížení velkých objektů nepůsobí viděný obraz realisticky. „Přesné zarovnání očí a optiky u VR brýlí je dnes buď nemožné nebo se opomíjí, i když je zásadní pro kvalitu obrazu. Systém AutoEye správné nastavení zajistí během pár sekund automaticky, a poradí si i s tím, když bude jeden headset používat několik uživatelů,“ říká Marek Polčák z vedení česko-americké společnosti VRgineers, která brýle vyvinula.
Další vylepšení představuje senzor, který monitoruje pohyby rukou. Díky němu může uživatel velmi snadno a intuitivně reagovat na virtuální scénu, kterou vidí. Podle zástupců firmy umožní například školení zaměstnanců, kteří pracují s různými zařízeními a stroji, aniž by riskovali zranění při nesprávné manipulaci. Využití by podle nich brýle mohly najít i při výcviku chirurgů, kteří se učí složité operace. Brýle je navíc možné ovládat hlasem, headset má zabudovaný mikrofon a používá software na rozpoznání hlasu.
Zařízení jako je to nově vyvinuté se v současnosti využívají hlavně v automobilovém průmyslu při návrzích nových modelů aut. V Česku je používá například Škoda Auto, jak potvrdil zástupce této firmy Leoš Červený. V zahraničí dostanou headset pro virtuální realitu k dispozici zákazníci firmy Cadillac. Auto si mohou nakonfigurovat podle svých představ a poté si ho objednají, aniž by ho fyzicky viděli.
Vylepšené brýle pro virtuální realitu představí letošní festival technologií Future Port Prague, který proběhne 6. a 7. září v areálu Pražské tržnice. Pro smíšenou a virtuální realitu bude mít vyčleněnou speciální sekci. Podle jeho organizátorů trh s virtuální realitou roste, očekává se, že v roce 2022 dosáhne hodnoty 33,9 miliard dolarů. Oblast rozšířené reality se rozrůstá ještě rychleji, ve stejném roce se předpokládá hodnota trhu 117,4 miliardy dolarů.