Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

České dráhy jsou připravené vyplatit účastníkům úterní nehody odškodné za zranění i újmu na majetku

Vlakové nádraží - ilustrační foto. foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Praha - České dráhy jsou připraveny vyplácet odškodné všem zúčastněným úterní nehody. Společnost zřídila speciální email, kam se mohou cestující obrátit. Podle drah se bude v každém případě postupovat individuálně, v potaz se bude brát především rozsah zranění.
  17:18

Při vyplácení odškodného budou České dráhy postupovat podle platné legislativy. V souvislosti s úterní nehodou osobního vlaku CityElefant a nákladního vlaku, která se po půl desáté večer stala u Českého Brodu, půjde především o odškodnění za újmu na zdraví a majetkovou škodu, konkrétně poškození věci.

Dráhy jsou připraveny vyplatit odškodnění i náhradu veškerých hmotných škod. „Prosíme proto všechny přímé účastníky této události, respektive rodinné příslušníky účastníků nehody, aby nás kontaktovali na e-mailu odskodneni@cd.cz. Tam jim budeme moct poskytnout veškeré informace a pomoct jim,“ uvedla pro server Lidovky.cz tisková mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Po prvotním kontaktu a seznámením se se situací budou úředníci u každého z poškozených postupovat individuálně. 

„Zraněné osoby jsou při těchto událostech ošetřeny obvykle na místě jednotkami IZS a předány dále k léčení podle závažnosti zranění. Následně se cestující obrátí s žádostí o odškodnění na naší společnost a jakmile jsou doloženy rozhodné skutečnosti, společnost poskytuje náhradu za způsobenou újmu,“ uvedla Rajnochová. Termíny poskytnutí odškodnění se pak odvíjí od více skutečností, kalkuluje se například s dobou léčby.

Odškodnění za zpoždění se pak odvíjí od času stráveného na trati. Pokud je vyšší než 120 minut, dostane cestující zpět polovinu peněz, které za jízdenku dal. V případě ztráty posledních večerních spojů v závislosti na zpoždění vlaku pak České dráhy nabízí ubytování nebo možnost využití alternativní dopravy jako je taxislužba.

Samotné dráhy pak mají smluveno pojištění odpovědnosti za újmy způsobené provozováním drážní dopravy třetím osobám. „Pro laiky se jedná o analogii povinného ručení na silnici,“ uvedla mluvčí s tím, že toto pojištění je povinné pro všechny dopravce. 

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...

Mohlo by vás zajímat