130 let
V průmyslové zóně v Tušimicích u Kadaně na Chomutovsku hořela hromada starých pneumatik

V průmyslové zóně v Tušimicích u Kadaně na Chomutovsku hořela hromada starých pneumatik | foto: ČTK

Český průmysl ztrácí dech, překvapil analytiky

Ekonomika
  •   12:13
PRAHA - Průmyslová výroba v Česku v dubnu meziročně zpomalila růst na 4,7 procenta po březnovém revidovaném zvýšení o 9,2 procenta. Meziměsíčně byla produkce po očištění od sezonních vlivů vyšší o 0,3 procenta. Průmysl tak podle analytika UniCreditBank Patrika Rožumberského překvapil citelným poklesem své dynamiky, která dosáhla nejnižší úrovně od loňského ledna.

"Otázkou ovšem je, zdali se na takto silném zpomalení nepodílely některé mimořádné faktory. Údaje o růstu průmyslových tržeb a zejména zakázek, u nichž pokles tempa nebyl tak výrazný, by však tuto domněnku mohly potvrzovat," uvedl.

Export zpomaluje

Zahraniční obchod České republiky skončil v dubnu přebytkem 12,6 miliardy korun, který byl meziročně o 1,5 miliardy Kč nižší. Podle předběžných údajů přeshraniční statistiky vývoz v dubnu vzrostl o
14,8 procenta a dovoz o 16,8 procenta. Obrat zahraničního obchodu meziročně vzrostl o 15,8 procenta na 445,3 miliardy korun, stoupl tak na nejvyšší dubnovou hodnotu od vzniku ČR.

"Export, jakožto hlavní motor české ekonomiky, v dubnu zpomalil otáčky. Jeho dubnový přírůstek byl v korunovém vyjádření nejslabší za 12 měsíců.
Slabší export také snížil dubnový přeshraniční přebytek obchodní bilance na nejnižší letošní hodnotu a v metodice národního pojetí vytvořil první
letošní deficit," komentoval statistiky zahraničního obchodu Pavel Sobíšek z UniCredit Bank.

"Dubnové výsledky průmyslové produkce potvrdily naše očekávání postupného zpomalování růstu, založená na začínajícím oslabování důvěry podnikatelů v průmysl, které signalizoval konjunkturální průzkum ČSÚ," uvedl ředitel odboru ekonomických analýz ministerstva průmyslu a obchodu Jaroslav Vomastek.

Výroba v řadě podniků se již podle partnera v oddělení podnikových financí a restrukturalizací PwC ČR Petra Smutného vrací na předkrizovou úroveň, další však stále jedou v krizovém režimu. "Společným jmenovatelem je pak extrémní tlak na náklady a těžko dostupné externí zdroje na provozní financování," uvedl.

Česko v tom není samo
Český průmysl však není podle Rožumberského v přeřazení na nižší rychlostní stupeň v evropském měřítku zdaleka sám. S ochlazením průmyslové aktivity se podle něj potýká většina zemí.

"Navíc podle posledních předstihových ukazatelů by mohlo být zvolnění růstu průmyslu v eurozóně ještě rychlejší, než se dříve čekalo. Je zřejmé, že vysoké ceny ropy a dalších komodit nemohou zůstat bez odezvy. Zatím ovšem nic nasvědčuje tomu, že by průmysl v Česku i v eurozóně měl přestat zcela růst," dodal.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK