Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Peníze zdraží, ČNB poprvé od ledna 2020 zvýšila úrokové sazby. A zřejmě v tom bude pokračovat

Guvernér ČNB Jiří Rusnok. foto:  Dan Materna, MAFRA

Aktualizováno
PRAHA - Bankovní rada České národní banky ve středu poprvé od února 2020 zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta. Důvodem zvýšení sazeb jsou především obavy z růstu inflace související s oživením ekonomiky.
  14:36aktualizováno  18:01

Zdražení peněz je na obzoru. Čtyři ze sedmi bankéřů chtějí hlasovat pro

Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka tak měnová politika centrální banky vstoupila do fáze zvyšování úrokových sazeb. To lze tak podle něj očekávat ve druhém pololetí. Podle ekonomů by ČNB mohla letos zvýšit sazby ještě dvakrát. Podle bank zvýšení sazeb podpoří zdražování úvěrů, především hypoték.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok.
Guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Pro zvýšení úrokové sazby hlasovali čtyři členové rady ČNB. Jeden dokonce požadoval větší růst

„Je možné, že budeme zvyšovat sazby na každém dalším měnovém zasedání, čímž se dostaneme na úroveň, kterou prognóza předvídá...Netvrdím ale, že to tak bude. A doufám, že to nebude potřeba,“ uvedl Rusnok. Aktuální makroekonomická prognóza ČNB z května počítá se zhruba trojím zvýšením sazeb do konce letošního roku.

Rusnok dále řekl, že rada ČNB svými kroky ovlivňuje inflaci za rok až rok a půl. V této souvislosti upozornil, že nelze mít ekonomický růst tři až čtyři procenta a k tomu nízké úrokové sazby. Podle Rusnoka rada nyní již nemá žádnou pochybnost o tom, že pandemie a její důsledky ve smyslu různých omezení jsou na ústupu. „“A to nastalo o něco dříve, než jsme si mysleli. A nastává to i rychleji,“ uvedl.

Pro zvýšení úrokové sazby hlasovali čtyři členové rady ČNB. Jeden dokonce požadoval větší růst

Pro středeční rozhodnutí zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu hlasovali přitom čtyři členové bankovní rady. Jeden z členů rady hlasoval dokonce pro zvýšení základní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Dva členové pak byli pro ponechání úrokových sazeb beze změny.

„ČNB vyslala signál, že je potřeba mírně šlápnout na brzdu z titulu obav z dále rostoucí inflace. Ta je sice do určité míry způsobena problémy ve výrobě a dopravě, a nejde tak jen o inflaci taženou rostoucí poptávkou, určité náznaky přehřívání ekonomiky však – navzdory pandemii - v tuzemské ekonomice vidět lze,“ uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. I proto je podle něj pravděpodobné, že ČNB sazby do konce roku ještě dále zvýší. Například hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč očekává, že ČNB přistoupí k dalšímu zvýšení sazeb v srpnu a v listopadu, tedy vždy při zveřejnění nové čtvrtletní prognózy ČNB.

Hypotéky zdraží

Cena zlata v reakci na plánované zvyšování úrokových sazeb klesla pod 1800 dolarů za unci

Z reakcí největších českých bank vyplývá, že zvýšení úrokových sazeb centrální banky podpoří zdražování úvěrů, především hypoték. „Sledujeme pečlivě situaci na trhu a reakci jednotlivých subjektů na aktuální zvýšení sazeb ČNB. Není vyloučeno, že na poslední vývoj na hypotečním trhu zareagujeme v oblasti naší hypoteční nabídky,“ řekl ČTK například mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek předpokládá, že zvýšení sazeb může mít dopad na úvěry s krátkou fixací, u dlouhodobých úvěrů a spotřebitelských úvěrů skokový růst neočekává.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková vnímá zvýšení sazeb jako přirozený krok, kterým se centrální bankéři nyní snaží stabilizovat zejména úvěrový trh a zabránit krizi podobné té v USA, která byla spojena s lákavě nízkými úrokovými sazbami a nekontrolovatelným růstem cen.

Hypotéka není jen na nový byt. Poradíme, jaký typ půjčky je nejvýhodnější na rekonstrukci bydlení

„Česká centrální banka patří k prvním centrálním bankám na světě, které ke zpřísnění své měnové politiky přistoupily,“ upozornil ekonom Komerční banky Martin Gürtler. První v regionu začala se zvyšováním úrokových sazeb po pandemii maďarská centrální banka, která v úterý zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,3 procentního bodu na 0,9 procenta.

ČNB ve středu také zvýšila lombardní sazbu o 0,25 procentního bodu na 1,25 procenta. Lombardní sazba je procentuální sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů. Diskontní sazbu, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry, ponechala beze změny na 0,05 procenta.

Autor: