130 let
Za každých deset let práce v rizikových podmínkách  by se mohl věk nástupu na...

Za každých deset let práce v rizikových podmínkách by se mohl věk nástupu na odpočinek snížit o rok a pobíraná penze zvednout v průměru o tisícikorunu. | foto: Shutterstock

Daňové změny odloženy. Vláda bude dál jednat

Ekonomika
  •   16:42
PRAHA - Vláda o dva týdny odložila projednávání daňových změn, které počítaly se zrušením superhrubé mzdy či daňových výjimek včetně zvýhodnění stravenek nebo režijních jízdenek.

Premiér Petr Nečas novinářům řekl, že důvodem bylo to, aby vláda měla možnost o změnách ještě jednat příští týden se sociálními partnery na tripartitě. Kabinet naopak schválil návrhy zákonů o finanční správě a celní správě.

"Je důležité splnit slib sociálním partnerům, že s nimi daňové změny ještě jednou projednáme. Jednání tripartity se uskuteční 16. srpna," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

Ministerstvo chce v rámci daňové reformy zrušit koncept superhrubé mzdy se sazbou 15 procent. Nová sazba daně by měla být počítána z hrubé mzdy a činit 19 procent. Odvody u zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění nebudou realizovány jako dosud, ale daní z úhrnu mezd 32,5 procenta.

Některé změny schváleny
Při jednání o finanční správě se kabinet podle vyjádření informovaného zdroje dnes dohodl na dvou změnách. Generálního ředitele finanční správy bude jmenovat a odvolávat vláda na návrh ministra financí a strukturu jejího územního pracoviště bude měnit vyhláškou ministr financí.

Změny by měly být účinné od příštího roku. Dnešních osm finančních ředitelství a 199 finančních úřadů se má přeměnit na 14 finančních úřadů a 199 územních pracovišť. Státnímu rozpočtu by tato změna podle návrhu měla ušetřit zhruba 150 milionů korun ročně.

Vytvořená Finanční správa ČR podle MF umožní do budoucna i převzetí dalších kompetencí souvisejících s vytvořením Jednotného inkasního místa daní, sociálního pojištění a zdravotního pojištění, a to bez změny názvu nebo struktury systému.

Jednotné inkasní místo samotné by přitom podle plánů MF mělo vzniknout od roku 2013. Rozhodnutí o jeho zavedení dnes vláda také odložila o 14 dní.

Rušení výjimek odloženo
MF plánuje rovněž v rámci daňové reformy zrušit zhruba čtvrtinu z celkových 118 daňových výjimek. Proti rušení některých výjimek se ovšem v připomínkovém řízení postavilo několik ministerstev a odbory.

Ministerstvo dopravy je proti zrušení daňového zvýhodnění režijních jízdenek nebo stravenek. Ministerstvo obrany, vnitra a další bezpečnostní složky nesouhlasí rovněž se zrušením osvobození od daně u kázeňské odměny nebo odchodného.

V rámci rušení výjimek se podle serveru Aktuálně.cz má sociální a zdravotní pojištění nově odvádět také z odstupného, odměn za zlepšovací návrhy a vynálezy nebo z jednorázových sociálních výpomocí. Výše vypláceného odstupného se tak sníží, protože nyní se z něj platí jen daň z příjmů.

Proti původnímu záměru se ministr Kalousek rozhodl v návrhu zachovat u půjček na bydlení ve zmenšené míře možnost odpočtu úroků z daňového základu. Částku podle svého dřívějšího vyjádření navrhne snížit na maximálních 80.000 Kč ročně ze současných 300.000 korun, původně neměl být odpočet možný vůbec.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás