Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
18. prosince 2016 18:11 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Amazon prý chystá ‚Uber pro kamioňáky’. Chce ovládnout přepravu zboží

Balík od Amazonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Balík od Amazonu. | foto: Reuters

PRAHA Amazon v tichosti připravuje aplikaci, která může přinést revoluci světové dopravě zboží. Pomocí „Uberu pro kamioňáky“ má v plánu propojit řidiče kamionů s dodavateli, kteří v dané chvíli potřebují přepravit zboží.

Došlo by tak ke značnému zvýšení vlivu Amazonu na miliardový přepravní průmysl. O plánech Amazonu řekl serveru Business Insider údajně dobře obeznámený zdroj. Amazon zprávu odmítl komentovat. Firma však zároveň hledá vývojáře pro software, který optimalizuje „čas a náklady pro dopravu balíků“, a vedoucího produktového manažera, jenž by pracoval na „vzrušující a tajné iniciativě v přepravě na střední vzdálenosti“.

Jedná se o poslední ze série zpráv o plánu na přerod Amazonu ve společnost, která bude kontrolovat cyklus distribuce zboží na všech úrovních, tedy od objednávky až po finální doručení, v minulosti upozornila na snahu vybudovat nový distribuční kanál, kdy by zásilky dopravovaly až do domu drony.

Cílem Amazonu je údajně zefektivnit proces dodávání zboží. Ten je v současné době silně kontrolovaný zprostředkovateli třetích stran. Ti se starají o dokumentaci a reálně zařizují distribuci dodávek z velkých skladů do rukou řidičů, kteří je poté dovezou až ke spotřebitelům.

Pro Amazon je to obrovská příležitost. Z nákladů na poštovné jde podle serveru Business Insider zhruba 84 procent na dopravu a celý trh má podle odhadů hodnotu kolem 800 miliard dolarů, tedy v přepočtu asi 20 bilionů korun.

Spuštění aplikace je podle zdroje serveru naplánované na příští léto. Kromě přímého propojení poskytovatelů zboží s řidiči také slibuje odstranění oněch třetích stran, které je doteď propojovaly a za své služby si typicky účtovaly 15 procent z ceny. Marže Amazonu by byla nižší. Ušetřit by neměli jen zákazníci, ale také samotný Amazon, jelikož jej v poslední době trápily zvyšující se ceny dopravy.

V aplikaci by, stejně jako u známé carsharingové společnosti Uber, neměly chybět aktuální ceny ani navigace pro řidiče a může také obsahovat funkce jako osobní doporučení pro místa vhodná k zastavení a na tělo ušité trasy, ve kterých řidič co nejefektivněji zvládne vyzvednout a dodat co největší množství zboží. Dále by aplikace mohla nabízet sledování očekávaného času dodání a rozhraní pro platbu, což by urychlilo celý proces předání zásilky.

Ideální prostor pro inovaci trhu

Aplikace by z Amazonu nejen vytvořila konkurenta pro nespočet startupů současně se pohybujících ve stejných vodách, jako jsou služby Convoy nebo Trucker Path - ale také by uštědřila ránu současným zprostředkovatelům, jako jsou společnosti C.H. Robinson a J.B. Hunt.

Podle informací konkurenčního startupu Trucker Path je řízení nákladního automobilu nejčastějším zaměstnáním ve 29 amerických státech. Zároveň ale trh označuje za pomalý v adaptaci na nové technologie. To se dá připsat tomu, že se většinou jedná o malé společnosti, pod něž spadá v 90 procentech případů méně než šest nákladních aut.

Výhoda Amazonu spočívá v tom, že se nemusí bát o nedostatek poptávky ze strany dodavatelů. A aby „Uber pro kamioňáky“ mohl fungovat, je za potřebí zájem z obou stran - jak řidičů, tak dodavatelů. Amazon má ale již teď pohodlné zázemí, které pro inovace představuje ideální prostor.

V potaz však bude nutné vzít i logistické problémy a regulace vymezující, jak mohou řidiči během cesty používat telefony a jak dlouho mohou řídit bez přestávky. Amazon bude tak do aplikace možná muset zapracovat hlasové ovládání, které by situaci zlehčilo.

Přeprava je v posledních letech jedním z nejatraktivnějších trhů, kterému vládnou technologické změny - příkladem je aplikace zmíněného Uberu, která umožňuje řidičům osobních aut nabírat za peníze spolucestující. A Amazon se v tomto závodu stává hráčem, na kterého si všichni musí dávat pozor.

proPavlína Procházková
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.