Středa 24. února 2021svátek má Matěj 1 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Stát zruší zakázku na nové dálniční známky. Babiš kvůli ní podá trestní oznámení

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš. | foto: ČTK

PRAHA Problematická zakázka na IT systém a e-shop pro nové dálniční známky bude zrušena. Zástupci státu se podle zjištění LN dohodli s vítěznou firmou Asseco, že rozvážou už podepsanou smlouvu. Projekt zároveň dostane na stůl policie. A to z popudu premiéra Andreje Babiše (ANO), který podá trestní oznámení. Řekl to ve středu při návštěvě Izraele.

Konec zakázky na „mozek“ a e-shop dálničních známek potvrdil ve středu LN vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla.

„Bude to dohodou. Seděli jsme s dodavatelem, který projevil vůli, že nebude bránit rozvázání smluvního vztahu,“ uvedl s tím, že bude vypsaná otevřená soutěž. Firma Asseco získala zakázku v uzavřeném výběrovém řízení s nabídkou 401 milionů bez DPH za dodávku systému, e-shopu a čtyřletý servis.

Dohodu se zástupci státu později potvrdila v oficiálním prohlášení i samotná společnost, nejasnosti kolem zakázky se dotýkaly její reputace. Asseco nebude požadovat žádné odstupné.

Babiš: Mám znepokojivé informace

Kvůli vyhlášení otevřené soutěže na klíčovou zakázku se ovšem stát dostává do časové tísně. „Věřím, že i po zrušení původní zakázky stihneme start prodeje elektronických známek, který má začít 1. prosince tohoto roku,“ dodal Dzurilla.   

Podivností kolem projektu nové podoby dálničních poplatků je stále hodně. I proto premiér ve středu potvrdil svůj záměr, který sdělil v úterý LN. Tedy přizvat k věci policii. 

„Dostáváme stále víc a víc znepokojivých informací. Dnes můžu potvrdit, ze podám trestní oznámení, protože dostávám informace o propojení osob a je zapotřebí, aby to vyšetřila policie,“ uvedl o den později.

Zakázku na IT systém a e-shop elektronických dálničních známek, které mají začít fungovat od ledna 2021, dostala v rámci uzavřeného výběrového řízení firma Asseco Central Europe. A Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) s ní rovnou podepsal smlouvu, aniž by o tom informoval vládu.

„Není možné, aby si úředníci zrealizovali takovou zakázku a nikoho se nezeptali. I podle toho jak reagují první náměstek ministra dopravy a šéf SFDI, že odmítají převzít osobní zodpovědnost a rezignovat. Ve firmě by už byli na ulici. V tom je služební zákon nenormální. I proto to musí vyšetřit policie,“ dodal Babiš.

Pravidelné raporty pro Kremlíka

O místo kvůli tomu v pondělí přišel ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO), kterého Babiš odvolal. Zakázku ve středu odpoledne probírala dozorčí rada SFDI složená z politiků z ANO, ČSSD, KSČM, ODS a SPD. Vyslechli si vysvětlování šéfa fondu Zbyňka Hořelici.

Na setkání zevrubně popsal přípravu zakázky, požadavky tajných služeb a pravidelné informování ministra dopravy Kremlíka. Ten měl dostávat zprávy od Hořelici každý měsíc.

„Bez ohledu na to, jak se teď premiér tváří a co říká, je po jednání dozorčí rady jasné, že minimálně jeho ministr Kremlík o všem celou dobu věděl,“ řekl LN člen dozorčí rady SFDI a někdejší ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS).

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

PŘEHLEDNĚ: Zdraží energie, potraviny i auta. Hypotéky zůstanou levné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdo čekal, že pandemie koronaviru by mohla podstatně srazit ceny, ten se mýlil. Naopak. Na růst cen se musejí Češi...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mimořádně nadané děti vybočují, a to lidem vadí, říká místopředseda Mensy

Tomáš Blumenstein je místopředsedou české Mensy (sdružení nadprůměrně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Místo abychom si mimořádně intelektově nadané děti hýčkali, narážejí spíš na překážky. Většinou jsou totiž jiné....