6. října 2010 17:08 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bárta chce zavést mýtné i na silnice první třídy, už jedná s Kapschem

Ministr dopravy Vít Bárta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Vít Bárta | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo dopravy má podle ministra Víta Bárty (VV) připraveny varianty zpoplatnění některých silnic I. třídy od poloviny příštího roku pro nákladní auta. Dnes to řekl poslancům z hospodářského výboru při debatě o návrhu na pětiletý odklad zavedení elektronických vinět. "Existuje varianta, že by i jedničky mohly být zpoplatněny od polovičky příštího roku," řekl Bárta.

Někteří poslanci ministrovo vyjádření interpretují jednoznačněji. "Nejenže to navrhuje, ale on říká, že s tím přijde jako s hotovou věcí, že nepochybně dojde ke zpoplatnění některých komunikací první i druhé třídy," řekl na dotaz ČTK poslanec Aleš Rádl (ODS).

Čtěte také

Ministr se vyjadřoval mírněji. "Mohu nyní potvrdit jenom to, že během příštího roku se mohou nějaké jedničky zpoplatnit," řekl později novinářům.

Nechtěl ani prozradit přibližné datum zpoplatnění. "Říkejme jenom to, že všechny tyto kroky já v žádném případě nemíním činit jako určité improvizované kroky, ale naopak to vést jako už trochu koncepčnější jednání ministerstva dopravy," dodal.

Bárta intenzivně jedná s Kapschem
Ministr také poslancům řekl, že intenzivně jedná s firmou Kapsch, která dodávala současný mýtný systém, o různých řešeních zpoplatnění silnic. Dodal ale, že zatím žádnou z variant nechce představit.

Mýtné v Česku se v současné platí na 1300 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a silnic I. třídy. Posledně jmenované tvoří jen malou část zpoplatněné sítě, zhruba 180 kilometrů. Mýtné v Česku platí malé nákladní vozy s hmotností od 3,5 tuny do 12 tun a kamiony s hmotností nad 12 tun.

Debata o mýtném se rozvířila během jednání výboru o senátním návrhu na pětiletý odklad zavedení elektronických vinět. Výbor nakonec doporučil tento návrh přijmout v předložené podobě.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!