Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Češi kvůli šíření koronaviru mění termíny cest do Číny. Nové letenky nekupují

Zdravotníci v ochranných oblecích kontrolují pasažéry letadla (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotníci v ochranných oblecích kontrolují pasažéry letadla (ilustrační foto). | foto: ČTK/AP

Praha Češi začali kvůli šíření koronaviru měnit své plány na cesty do Číny. Většina z nich zatím cestu neruší, spíše volí odlet v pozdějším termínu. Zájem o nové letenky je ovšem v posledních dnech mizivý. Vyplývá to z ankety mezi prodejci letenek.

Letecké spoje i přes šíření koronaviru fungují beze změn. Řada dopravců a prodejců letenek však od minulého týdne začala bezplatně nabízet možnost storna nebo změny rezervace u letenek do Číny. Týká se to i přímých linek z Česka.

Podle ředitelky oddělení letenek Student Agency Věry Janičinové už této možnosti řada zákazníků využila. „Většinou využívají možnosti změnit si termín svého letu,“ uvedla. Zároveň se snižuje zájem o cesty do Číny, a to zejména v posledním týdnu. „Nové poptávky po letenkách do Číny s odletem v nejbližších dnech neevidujeme,“ uvedl ředitel letenkového portálu Letuška.cz Josef Trejbal. Podle Janičinové se v lednu prodej letenek do Číny u Student Agency meziročně snížil asi o pětinu.

Prodejci upozorňují, že Čína je obecně mezi jejich zákazníky většinou na okraji zájmu. „Ročně si přes portál letenek od Student Agency zakoupí letenku do Číny několik tisíc lidí,“ uvedla Janičinová. Mnohem větší zájem je pravidelně o jiné destinace v jihovýchodní Asii, jako jsou Thajsko či Singapur. Do těchto míst pokračuje podle prodejců prodej bez výraznějších změn v zájmu lidí.

Praha má nyní čtyři letecká spojení s Čínou. Do Pekingu létá od roku 2015 Hainan Airlines, o rok později začal Sichuan Airlines létat do Čcheng-tu a v roce 2017 pak China Eastern Airlines spustily linku do Šanghaje, s mezipřistáním v Si-anu. Jde o 12 spojení týdně. V roce 2019 podle letiště využilo přímých leteckých spojení mezi Prahou a Čínou 188 tisíc cestujících v obou směrech.

Koronavirus se začal loni šířit z čínského Wu-chanu. Celosvětově je kolem 6 tisíc případů onemocnění, většina v Číně. Nemoci podlehlo přes 130 lidí.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...