Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Češi kvůli šíření koronaviru mění termíny cest do Číny. Nové letenky nekupují

Zdravotníci v ochranných oblecích kontrolují pasažéry letadla, které přilétá z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravotníci v ochranných oblecích kontrolují pasažéry letadla, které přilétá z... | foto: ČTK/AP

Praha Češi začali kvůli šíření koronaviru měnit své plány na cesty do Číny. Většina z nich zatím cestu neruší, spíše volí odlet v pozdějším termínu. Zájem o nové letenky je ovšem v posledních dnech mizivý. Vyplývá to z ankety mezi prodejci letenek.

Letecké spoje i přes šíření koronaviru fungují beze změn. Řada dopravců a prodejců letenek však od minulého týdne začala bezplatně nabízet možnost storna nebo změny rezervace u letenek do Číny. Týká se to i přímých linek z Česka.

Podle ředitelky oddělení letenek Student Agency Věry Janičinové už této možnosti řada zákazníků využila. „Většinou využívají možnosti změnit si termín svého letu,“ uvedla. Zároveň se snižuje zájem o cesty do Číny, a to zejména v posledním týdnu. „Nové poptávky po letenkách do Číny s odletem v nejbližších dnech neevidujeme,“ uvedl ředitel letenkového portálu Letuška.cz Josef Trejbal. Podle Janičinové se v lednu prodej letenek do Číny u Student Agency meziročně snížil asi o pětinu.

Prodejci upozorňují, že Čína je obecně mezi jejich zákazníky většinou na okraji zájmu. „Ročně si přes portál letenek od Student Agency zakoupí letenku do Číny několik tisíc lidí,“ uvedla Janičinová. Mnohem větší zájem je pravidelně o jiné destinace v jihovýchodní Asii, jako jsou Thajsko či Singapur. Do těchto míst pokračuje podle prodejců prodej bez výraznějších změn v zájmu lidí.

Praha má nyní čtyři letecká spojení s Čínou. Do Pekingu létá od roku 2015 Hainan Airlines, o rok později začal Sichuan Airlines létat do Čcheng-tu a v roce 2017 pak China Eastern Airlines spustily linku do Šanghaje, s mezipřistáním v Si-anu. Jde o 12 spojení týdně. V roce 2019 podle letiště využilo přímých leteckých spojení mezi Prahou a Čínou 188 tisíc cestujících v obou směrech.

Koronavirus se začal loni šířit z čínského Wu-chanu. Celosvětově je kolem 6 tisíc případů onemocnění, většina v Číně. Nemoci podlehlo přes 130 lidí.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.