12. října 2009 15:34 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Janota krouží okolo prodeje ČSA: Převzetí by proběhlo na jaře

Letadlo ČSA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo ČSA | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Konsorcium Unimex Travel Service by převzalo České aerolinie v dubnu či květnu. To však pouze v případě, že se vláda vysloví pro odprodej národního dopravce, definitivní rozhodnutí padne ještě v říjnu. Na tiskové konferenci po jednání vlády to dnes uvedl ministr financí Eduard Janota.

Ministr se podle svých slov setkal s majitelem Unimexu Jiřím Šimáněm. "Já jsem s ním hovořil o tom, jaké on má představy. Pan Šimáně jasně formuloval své další kroky," uvedl Janota. Základním úkolem, který nesnese odkladu, je prý zeštíhlení společnosti.

Čtěte také: Profil Jiřího Šimáně

O dalším osudu ČSA zřejmě mnohé napoví úterní zasedání dozorčí rady. Na radě bude prezentovat svůj záchranný plán nový šéf kontrolního orgánu Václav Novák. Novákův plán je podle Janoty ještě tvrdší než alternativní plán prezidenta firmy Radomíra Lašáka.

Čtěte také: Profil Václava Nováka

Janota předpokládá, že rada v úterý "poskytne východiska" pro rozhodování vlády, zda ČSA prodat či ne. Unimex jako jediný zájemce za aerolinie nabídl jednu miliardu s podmínkou, že vlastní jmění firmy bude nulové. To je však podle některých odhadů v minusu až miliardu, takže výnos pro stát by byl v podstatě nulový.

Ve firmě se nyní uskutečňuje Lašákův ozdravný plán. Ten počítá mimo jiné s propuštění stovek zaměstnanců, prodejem letadel, bezcelních obchodů a dalšího majetku a dalšími úvěry od bank.

Jak dnes uvedly Lidové noviny, Novák chce od státu třímiliardovou pomoc, počítá také se 45procentním snížením mezd pilotů. Lašákův plán se má obejít bez státní injekce. Ministr Janota již několikrát zdůraznil, že firma se státními penězi počítat nemůže; oba plány chce porovnat.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
SMĚNOVÝ MISTR

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 34 000 - 40 000 Kč