3. listopadu 2014 14:54 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nový řád prodlouží železniční spojení Prahy a Ostravy do Košic

RegioJet představil nový vagon od rumunské firmy Astra. Celkem jich objednal... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy RegioJet představil nový vagon od rumunské firmy Astra. Celkem jich objednal... | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Nový jízdní řád přinese prodloužení na trase mezi Prahou a Ostravou o úsek do slovenských Košic a rovněž prodloužení spojení z Prahy do Vídně o úsek do Štýrského Hradce. Naopak se cestující nedočkají náhrady za zrušený noční vlak Excelsior, kterou ještě v létě prosazoval ministr dopravy Antonín Prachař.

Změny řádu platné od 14. prosince zveřejnila na svých internetových stránkách Správa železniční dopravní cesty.

Prodloužení linek z Prahy na Ostravsko do Košic je nejdůležitější změnou v mezinárodní dopravě. Prodloužit jeden pár spojů se rozhodli všichni tři konkurenční dopravci na trase, RegioJet brněnského podnikatele Radima Jančury už vlaky na trať vypravil od října. O úsek mezi Vídní a Štýrským Hradcem by měly být prodloužené mezinárodní spoje z Prahy. Ty by měly nově jezdit každé dvě hodiny s moderními soupravami Railjet.

Noční spoje místo Excelsioru

Za zrušený Excelsior měl být náhradou noční vlak jezdící mezi Prahou a Starým městem u Uherského Hradiště. Na potřebě nového nočního spoje se shodli zástupci úřadu s veřejností, která se účastnila mimořádné pracovní skupiny. Zavedení spoje ale zastavil nedostatek peněz. Z analýzy vyplynula i malá očekávaná obsazenost spojení a úřad proto raději použil peníze na zlepšení denních spojení, uvedlo ministerstvo.

Změny v jízdních řádech:

  • Jízdní řád se v Česku pravidelně mění v polovině prosince a SŽDC změny vyhlašuje vždy 1. listopadu. Tuto praxi kritizuje zejména Svaz cestujících ve veřejné dopravě, který poukazuje na skutečnost, že v zahraničí jsou informace o změnách v jízdním řádu k dispozici s dříve a je tak možné nakupovat jízdní doklady s větším předsti.
  • Jak budou vlaky jezdit od 14. prosince, NAJDETE ZDE.

Do grafikonu se naopak vrátí zrušené spojení z Luhačovic do Otrokovic, posíleny budou ve špičce vlaky jedoucí mezi Brnem a Havlíčkovým Brodem a obnoven bude i dříve omezený spoj mezi Olomoucí a Šumperkem. Ve všech případech jde o spoje, které na setkání s novináři koncem července prezentoval ministr Prachař. Ten také do nového řádu prosadil, že vlaky pendolino, jedoucí z Prahy do Chebu a Františkových lázní, budou zastavovat v Lázních Kynžvart.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz