Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
14. března 2017 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Praha přijde o tramvajovou tepnu, na podzim jí hrozí dopravní kolaps

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Richard Cortés

PRAHA Pražskou zastávku I. P. Pavlova protíná šest tramvajových linek, už dnes je tento klíčový dopravní uzel na hraně své kapacity. V září tam však pravděpodobně bude ještě těsněji. Do opravy půjde trať v nuselském údolí a některé tamní linky budou odkloněné právě přes I. P. Pavlova. Na „své“ si kvůli tomu přijdou i řidiči v autech, které čekají nepříjemná omezení.

Více než čtvrt roku bude trvat rekonstrukce mezi Albertovem a zastávkou Otakarova poblíž náměstí Bratří Synků. Trať je tam rozbitá, panely s kolejemi jsou místy propadlé – oprava je nevyhnutelná. Začne se 2. září a skončí podle plánu 9. prosince.

To samo o sobě nezní nijak hrozivě. Je však nutné si uvědomit, že tato kilometr a půl dlouhá cesta spojující centrum Prahy s Pankrácí, Michlí či Vršovicemi představuje velmi důležitou tepnu pražské hromadné dopravy. Kromě čtyř stálých linek tímto úsekem hlavně ráno a večer projíždí řada dalších tramvají „ustájených“ v nedaleké Vozovně Pankrác.

Jisté je, že Prahu čeká těžká zkouška. Její dopravní experti nyní ladí tři různé varianty a vybírají tu, která bude cestující nejméně bolet. Je třeba vyřešit, kudy budou linky z uzavřeného nuselského údolí - 7,14, 18 a 24 - jezdit. Možností moc není. Nabízí se odklon přes výše zmíněnou zastávku I. P. Pavlova, kde se kříží tramvaje s metrem a autobusy a která dlouhodobě patří mezi nejfrekventovanější přestupní uzly v Praze. Už dnes se stává, že tramvaje odjíždějící odtud směrem dolů k Vltavě se štosují v oblasti Karlova a Palackého náměstí a cestující v nich musí čekat dlouhé minuty navíc.

„Preferuji přidat do Ječné (tedy i přes I. P. Pavlovu – pozn. red.) linky 7 a 14, ale zároveň zrušit linky 4 a 23,“ popisuje jedno z možných řešení Petr Dolínek (ČSSD), náměstek pražské primátorky. Znamená to, že některá spojení by dočasně zanikla nebo se sloučila.

Trať mezi Albertovem a Otakarovou bude neprůjezdná.

Trať mezi Albertovem a Otakarovou bude neprůjezdná.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Novou trasu dostanou i další dvě linky z uzavřených Nuslí. „Linka 18 by mohla jet přes Výtoň na Podolskou vodárnu, aby nezatěžovala Palackého náměstí. Linka 24 by mohla místo linky 4 (která by byla dočasně zrušená – pozn. red.) jezdit na Barrandov,“ nabízí Dolínek.Rozpočet velké akce zatím není stanovený. Bude se však pravděpodobně pohybovat minimálně okolo sto milionů korun.

Dopravní plánovači řeší i vedení tramvají do Vozovny Pankrác, tyto soupravy nelze opomenout, protože zkrátka musí někudy projet. Černé scénáře hovoří o negativním vlivu uzavírky na dopravu v jiných částech Prahy. Pokud vznikne například špunt na Karlově náměstí, zastaví to tramvaje jedoucí ve směru od Národní třídy.

VELKÁ OPRAVA

  • Rekonstrukce v úseku Albertov - Otakarova potrvá od 2. září do 9. prosince.
  • Týkat se bude 1,5 km dlouhého úseku. Nepojedou tam tramvaje, řidiče můžou čekat omezení, zejména v oblasti Albertova.
  • Nové trasy dostanou tramvajové linky 7, 14, 18 a 24. První dvě jmenované budou zřejmě jezdit přes zastávku I. P. Pavlova.

Plánovaná rekonstrukce naváže na jinou rozsáhlou pražskou uzavírku, která směřuje do finále. Loni v květnu totiž začala oprava rozbité trati vedoucí od nuselského náměstí Bratří Synků až po smyčku na Spořilově. Aspoň jedna pozitivní zpráva: její poslední část od zastávky Plynárna Michle na konečnou Spořilov skončí dříve a tramvaje se tam vrátí už 25. března.

Velmi krušnou tramvajovou uzavírku zažila Praha i před necelými dvěma lety, kdy se pro elektrické soupravy uzavřela podstatná část Plzeňské ulice vedoucí k frekventované křižovatce Anděl. Tehdy změnily trasu tři tramvajové linky, místo nich po trase pendlovaly náhradní autobusy. Téměř každý den v odpolední špičce byla Plzeňská ucpaná auty.

Problém pro řidiče může nastat i nyní při podzimní opravě mezi Nuslemi a Albertovem. „Omezení určitě budou. Zejména, když se bude pracovat kolem Albertova, to projet nepůjde,“ dodává náměstek Dolínek.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to
NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to

Vánoce jsou za námi, nastává čas výprodejů. Udělejte si radost a oživte svůj šatník novým módním kouskem, který je navíc za zlomek původní ceny. Máme pro vás tipy na ty nejzajímavější značky, které si zamilujete. Jsou módní, stylové a originální. Kde je seženete nejlevněji?