Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

‚Pro kaštany přijela černá huba.‘ Rozumíte slangu pražských dopraváků?

„Salón“, prostor pro cestující ve vozech metra, nověji i tramvají. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Salón“, prostor pro cestující ve vozech metra, nověji i tramvají. | foto: MHD

PRAHA Černá huba, kaštani, jezevčík. Pražský dopravní podnik chce cestujícím ukázat, jak mluví v práci jeho lidé. Proto po dobu letních měsíců rozmístil uvnitř dopravních prostředků plakáty s ukázkami dopraváckého slangu. Akce potrvá do poloviny září.

Z několika stovek slangových výrazů jich dopravní podnik vybral 26. Cestující pražské hromadné dopravy je budou potkávat v metru, autobusech i tramvajích až do poloviny září. Plakáty vytvořila Kateřina Perglová. 

Slang pražských dopraváků obsahuje slovní výrazy zejména lidí, kteří zajišťují provoz MHD v Praze a okolí. Některá slova ale do slangu přimíchávají také fanoušci MHD a cestující, kteří v souvislosti s MHD používají speciální slova. 

Kaštani jsou cestující, černá huba je zase výraz pro jeden z typů metra. 

„Kaštani“, cestující. „Vysypat kaštany“, nechat vystoupit cestující.
„Černá huba“, vůz metra typu 81-7171 (podle černého čela).

Poprvé se slangovým výrazům pražských dopraváků začal věnovat Kroužek přátel městské dopravy, který v roce 1975 vydal interní tisk Slangové a zvláštní výrazy pražských dopraváků, připomíná článek Zdeňky Tiché v časopise Naše řeč.

V roce 1982 pak vyšlo první vydání Slangu pražských dopraváků připravované 

SLANG

Slang patří k nespisovným útvarům našeho jazyka. Je tvořen souborem speciálních výrazů a obratů, kterými mezi sebou komunikují členové pracovního nebo zájmového společenství kromě příslušné odborné terminologie.

Pavlem Adámkem a Františkem Proškem. Druhé vydání Slangu pražských dopraváků bylo vydáno v roce 2001 pod patronátem dopravního podniku. 

Třetí vydání Slangu pražských dopraváků má na starosti František Prošek, který se zabývá MHD v Praze a její historií dlouhodobě, dopraváckému slangu se věnuje od 70. let. „Slang, stejně jako ostatní součásti živého jazyka, se trvale vyvíjí a mění. Proto i nikdy nekončící práce na jeho zachycení, je tak zajímavá a přitažlivá,“ říká.

Dosavadní verze slangu je k dispozici na webové adrese www.mhd140.cz/slang, kam bude po dokončení doplněno i třetí vydání. Kompletní třetí vydání Slangu pražských dopraváků bude k dispozici pravděpodobně na konci tohoto roku, uvedl pražský dopravní podnik.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...