29. července 2015 16:41 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Soud ve čtvrtek vynese verdikt, kolik Praha zaplatí firmě IDS za Blanku

Tunel Blanka - Trojský most | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunel Blanka - Trojský most | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Rozhodčí soud by měl ve čtvrtek vynést konečný verdikt ve sporu mezi Prahou a společností Inženýring dopravních staveb (IDS) ohledně nezaplacených faktur za správu tunelu Blanka. Za práce do poloviny minulého roku IDS požaduje 303 milionů korun. Kolik Praha firmě skutečně zaplatí, určí soud.

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek věří, že arbitři částku sníží.

„Očekávám, že by to mohlo být poslední arbitrážní řízení,“ řekl Dolínek v rozhovoru s ČTK. „Doufám, že si arbitři uvědomí, že více než 300 milionů korun je skutečně vysoká částka a že budou adekvátně částku snižovat,“ doplnil. Posudky IDS týkající se dlužné částky podle něj Praha odmítla.

Firma IDS, která dohlíží na stavbu Blanky, kvůli dluhu na konci loňského roku pohrozila, že ze stavby odejde. Nakonec hrozbu odvolala. A původně požadovanou částku 150 milionů zvýšila na dvojnásobek. Rozhodčí soud v únoru rozhodl, že IDS má na peníze nárok. Částku ale nestanovil. Zároveň dal protistranám možnost najít smírnou cestu. Smír se ale uzavřít nepodařilo. Spor proto pokračuje.

Problematický tunel Blanka bez napojení na Strahovský tunel vyjde na 37 miliard korun. Rozhodčí soud už řešil spory Prahy se stavební firmou Metrostav, kdy šlo o částky v řádu miliard korun. Dopravní stavba, která je součástí městského okruhu, by se po opakovaných odkladech měla otevřít v polovině září.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!