Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Tramvají do Jesenice a Průhonic. Kraj dál počítá s novými tratěmi, Praha je ale neplánuje

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Praha Středočeský kraj se nevzdává myšlenky na vybudování tramvajových tratí z Prahy do Jesenice a Průhonic. A to přesto, že tyto projekty nemají podporu hlavního města. Tématem by se mohli zabývat středočeští a pražští radní na společném jednání, které se má uskutečnit v polovině června. Řekla to hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Z tramvajových tratí z metropole do středních Čech se podle nedávného prohlášení zástupců Prahy připravuje jen trať z Kobylis do Zdib a další zatím v plánu nejsou. Hejtmanku to překvapilo, zprávu se prý dověděla z novin. „My to určitě budeme tlačit dál,“ uvedla s poukazem na to, že jde o nejvíce vytížená místa, kde doprava pravidelně stojí a kolabuje.

Komunikace s vedením hlavního města podle ní není vždy ideální, s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) se setkala pouze po jeho nástupu do funkce. „Uvidíme, zda se to trošku zlepší,“ řekla k plánovanému červnovému jednání pražské i krajské rady.

Realizace tratí se plánuje do roku 2030

Trať do Zdib má měřit 5,5 kilometru, stavět by se mohlo v roce 2022. Projekt vyjde na více než dvě miliardy korun, o náklady se podělí Praha a Středočeský kraj. Další zvažované záměry, jako tramvaj do Průhonic či Jesenice, jsou podle pražského dopravního podniku ve stádiu územních rezerv. S oběma tratěmi nicméně počítá strategie rozvoje tramvajových tratí do roku 2030, kterou dopravní podnik zpracoval a která zahrnuje stavbu tří desítek tratí.

Hejtmanka před dvěma lety prohlásila, že do Jesenice by mohlo být protaženo pražské metro. Dnes je jí prý jedno, zda to bude doprava nad zemí, nebo pod zemí. „Ale myslím si, že má rozhodně logiku a smysl tyto lokality napojit na pražskou dopravu,“ uvedla.

Pokorná Jermanová se letos v lednu také ohradila proti záměru Prahy vybudovat v Letňanech novou nemocnici, podle ní by ekonomicky ohrožovala krajská zdravotnická zařízení. Věc se podle hejtmanky od té doby nikam neposunula. „Ticho po pěšině. Zatím o tom nikdo nemluví, tak uvidíme. Já se svými kolegy z rady jsem každopádně svůj postoj nezměnila a jsme proti tomu,“ dodala.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...