Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Žadatelé o licenci k taxi by měli podle ministerstva prokazovat pracovní povolení

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Reuters

Praha Žadatelé o taxikářskou licenci zřejmě budou muset u úřadů prokazovat oprávnění k pobytu a také pracovní povolení v České republice. Počítá s tím návrh ministerstva dopravy, který by měl zamezit, aby práci řidiče taxislužby vykonávali cizinci bez oprávnění. Informoval o tom Filip Medelský z ministerstva dopravy. Návrh je součástí novely zákona o silniční dopravě, který mění pravidla pro provoz taxislužeb.

Samotná novela přináší několik zásadních změn. Zrušena by například měla být povinnost mít ve výbavě vozidla taxametr nebo střešní svítilnu. Vedle toho by měly být omezeny některé pravomoci měst při regulaci taxislužeb, například zkoušky z místopisu.

Nyní ministerstvo k novele přidalo pozměňovací návrh, k novele byl připojen jako poslanecký návrh. Stanoví pravidla pro prokazování povolení k pobytu a pracovního povolení cizinců, kteří budou žádat o oprávnění řidiče taxislužby. Oprávnění budou cizinci ze zemí mimo EU prokazovat u městských úřadů při žádosti o licenci.

O možnost kontrolovat pracovní povolení žadatelů o licenci žádal například pražský magistrát. Dosud tyto kontroly úřad vykonávat nemůže. Magistrát za poslední dva roky vydal asi 1300 řidičských průkazů řidičům z takzvaných třetích zemí mimo EU.

Dopravci se změnou většinou souhlasí. Podle šéfa Liftaga Ondřeje Krátkého by bez pozměňovacího návrhu novela zvýhodňovala řidiče z ciziny. „Dnes úřady nemohou zkontrolovat ani to, zda mají řidičský průkaz, natož pracovní povolení,“ podotkl. Se změnou souhlasí i společnost Bolt, která vítá i možnost pro řidiče zažádat si o licenci u kteréhokoliv dopravního úřadu.

Mezi řidiči přepravních služeb, zejména u alternativních mobilních platforem, je řada cizinců ze třetích zemí. V Praze jich působí přes 2000. Podle odborníků jich je však v metropoli víc, řada z nich jezdí bez licence. Server Novinky.cz například v lednu informoval o případu, kdy pražští strážníci zadrželi řidiče, který převážel zákazníky bez povolení a prokázal se uzbeckým pasem, ukrajinským řidičským průkazem a polským vízem.

Taxikáři dlouhodobě kritizují stát, že nedostatečně vymáhá zákonné podmínky vůči alternativním přepravcům. Podle nich Uber a Taxify porušují zákon, protože jejich řidiči jezdí bez licence, a navíc nemusí splňovat stejné podmínky jako provozovatelé klasických taxislužeb. K těmto povinnostem patří nyní zejména povinný taxametr, označení vozidla a zkoušky z místopisu.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...