Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Celníci: Česku se ztratilo ještě více nafty, chybí 6,3 milionu litrů

Zásobníky, v nichž Správa státních hmotných rezerv skladuje strategické... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zásobníky, v nichž Správa státních hmotných rezerv skladuje strategické... | foto: Archiv SSHRLidovky.cz

PRAHA Průšvih s chybějící státní naftou je ještě větší, než se zdálo. Ve skladu v bavorském Krailingu, kde je uložena část strategických zásob Česka, schází 6,3 milionu litrů paliva. Ukazují to výsledky prosincového měření, které v zásobnících provedli němečtí celníci.

Český stát tedy oproti původním odhadům utrpěl výraznější škodu. Na konci září totiž lidé ze Správy státních hmotných rezerv (SSHR) měřili v německém skladu také a došli k závěru, že v zásobnících schází 5,5 milionu litrů nafty. To je množství zhruba za 80 milionů korun.

Sklad patří firmě Viktoriagruppe, která už v té době měla značné finanční potíže. V prosinci se sama poslala do insolvence. Její šéfové tvrdili, že miliony litrů chybějící v německém skladu jsou jen výsledkem špatně provedených měření.

To ale nyní němečtí celníci vyvrátili. A jejich nové závěry jsou ještě závažnější. Z českých zásob neznámým způsobem zmizelo ještě o 800 tisíc litrů více, než správci rezerv předpokládali. V Německu ukládají naftu od roku 2010. Tu má mít český stát k dispozici pro mimořádné situace.

VÍCE K TÉMATU:

„Výsledky německých celníků jsme získali od předběžného insolvenčního správce. Vyplývá z nich, že ve skladu v Kraillingu oproti evidenčnímu stavu SSHR chybí 6,3 milionu litrů nafty,“ potvrdil pro Lidovky.cz předseda správců rezerv Pavel Švagr.

Pro úplnost je třeba dodat, že jeho lidé nemůžou ani k další uložené naftě - tu zablokoval zmíněný insolvenční správce. Ten má na starosti vypořádání pohledávek mířících k zadlužené Viktoriagruppe.

Kdo manipuloval s naftou?

Němečtí celníci kvůli finančním problémům této firmy zásobníky v bavorském Krailingu preventivně na podzim zaplombovali. Do skladů se tedy po zářijových měřeních (5,5 milionů chybějících litrů) nemohl dostat nikdo, kdo by další českou naftu odvezl.

K nějaké manipulaci tedy muselo logicky dojít právě na konci září, kdy do Krailingu přijeli čeští správci. Nikdo ale nyní nedokáže rozdíl 800 tisíc litrů (množství zhruba za jedenáct milionů korun) vysvětlit.

„Nechtějte, abych spekuloval, jak je to možné. Neumíme si tento úbytek vysvětlit, ale další chybějící naftu zahrneme do dluhu, který budeme po společnosti Viktoriagruppe vymáhat,“ řekl šéf SSHR Pavel Švagr. Vysvětlení chce po insolvenčním správci. V následném řízení bude český úřad požadovat částku přesahující 200 milionů korun.

ČESKÁ NAFTA V NĚMECKU

  • Viktoriagruppe pro Správu státních hmotných rezerv (SSHR) od roku 2004 zajišťovala skladování a obměnu části nafty, kterou musí mít Česko k dispozici pro krizové situace.
  • Zásoby uložené u Viktoriagruppe byly zhruba na dva a půl dne. Česko musí podle nařízení EU držet zásoby minimálně na 90 dní.

  • Kvůli finančním problémům firmy na podzim odvezla SSHR zásoby nafty ze tří českých skladů Viktoriagruppe. Od roku 2010 má navíc firma povoleno skladovat naftu i v německém Krailingu. Odtud se jí ale zásoby odvézt nedaří.
  • Firma se v prosinci sama poslala do úpadku. Insolvenční správce následně české zásoby zablokoval, mimo jiné kvůli údajně špatně uzavřeným smlouvám.
  • Podle německých celníků navíc ve skladech chybí 6,3 milionu litrů oproti evidenčnímu stavu.
  • Firma Viktoriagruppe dluží Česku na dani či za palivo samotné zhruba 600 milionů korun.

Po podzimních měřeních ukazujících na chybějící naftu se firma Viktoriagruppe – v níž působí i čeští manažeři –, bránila a tvrdila, že se výsledky správců rezerv i německých celníků lišily. Obě měření však tehdy ukazovala na to, že v zásobnících skutečně chybí nemalé množství paliva. To manažeři Viktoriagruppe přičítali chybám při kontrole.

Prosincovou kontrolu německých celníků, která pro Viktoriagruppe dopadla ještě hůře, firma vysvětlit nedokáže. „K této informaci jsme se vůbec nedostali. Víme o měřeních v září, kdy je prováděla správa hmotných rezerv a následně i němečtí celníci. Od té doby byly sklady zaplombovány, byly pod dohledem, tam nikdo s ničím nemanipuloval,“ tvrdil jednatel české pobočky firmy Lubomír Novotný. Od začátku upozorňuje na rozdíly při různých kontrolách. „Je to druhé měření celníků, a pokud je v něm opět rozdíl, tak tomu nerozumím,“ dodal jednatel Viktoriagruppe.

Celou kauzou už se zabývá i česká policie kvůli podezření z podvodu, v říjnu se na ni totiž obrátila správa rezerv. Lubomír Novotný i někteří jeho kolegové z Viktoriagruppe už byli ve věci podávat vysvětlení. Více to ale firma komentovat nechce.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!