25. května 2012 15:01 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Nejlevnější elektřinu mají Finové. Česko skončilo na 14. místě

Elektřina (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

BRUSEL Nejlevnější elektřinu pro domácnosti má v Evropské unii po přepočtu na kupní sílu Finsko s Francií, nejdražší Kypr, Maďarsko a Slovensko. Ukázala to data Eurostatu za druhou polovinu loňského roku. Podle nich české domácnosti v tomto směru platí 14. nejvyšší v Unii.

Statistici používali k výpočtům takzvané standardy kupní síly (PPS). To je uměle vytvořená měnová jednotka, která se používá při mezinárodních srovnáních.

ČTĚTE TAKÉ:

Její výhodou je, že se v ní vyrovnávají rozdíly, které jinak existují mezi kupní silou národních měn. Obecně je možné říct, že za jeden PPS by se koupilo stejné množství zboží či služeb ve všech zemích.

Průměrná cena elektřiny pro domácnosti ve druhém pololetí loňského roku činila 18,4 PPS za 100 kWh. V Česku to bylo 19,9 PPS. Vůbec nejvíce platili Kypřané (26,7 PPS), nejméně Finové (11,4 PPS).

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Ceny elektřiny pro domácnosti v Evropské unii ve sledovaném období oproti minulému roku narostly o 6,3 procenta. Zatímco v Lotyšsku to bylo o více než 27 procent, v Lucembursku naopak o pět procent klesly. V Česku narostly o 5,2 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!