4. března 2015 16:10 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Škoda JS boduje v Maďarsku. Za miliardu upraví elektrárnu

Elektrárna. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárna. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PAKS/PLZEŇ Plzeňská Škoda JS zmodernizuje za miliardu korun bezpečnostní systémy jaderné elektrárny Paks, jediného jaderného zdroje v Maďarsku. Firma získala kontrakt i díky tomu, že na přelomu 70. a 80. let vyrobila všechny čtyři reaktory elektrárny Paks a zajišťovala také jejich montáž.

Škoda JS - která je členem ruské skupiny OMZ - dodá nejprve v letech 2015 až 2019 projekty a řešení a následně systémy řízení pohonů a řízení výkonu. 

„K rozhodnutí o modernizaci vedla potřeba zajistit přechod ze zastaralého analogového systému původního ruského dodavatele z 80. let minulého století na moderní digitální,“ řekl mluvčí Škoda JS Jan Stolár.

Plzeňská firma nyní dokončuje modernizaci bezpečnostních systémů v české jaderné elektrárně Dukovany na všech čtyřech blocích. Hlavním cílem je zvýšení jaderné bezpečnosti. Vytváří se tak i předpoklady pro prodloužení životnosti elektrárny.

Se Škodou JS se na projektu v Maďarsku budou podílet další české firmy, například ZAT Příbram. Podíl českých a maďarských dodávek bude 80 ku 20.

Vlastníkem elektrárny Paks je společnost MVM, obdoba českého ČEZ, kterou stoprocentně vlastní stát. Jaderný zdroj se čtyřmi reaktory VVER 440 pokrývá téměř 40 procent celkové výroby elektřiny v zemi. Do provozu byl uveden v letech 1982 až 1987.

Plzeňská Škoda JS s tisíci zaměstnanci, která se ve zrušeném tendru ucházela o dobudování bloků Temelína, plánovala loni tržby 3,4 miliardy korun, stejné jako v roce 2013. Loňský zisk se měl pohybovat těsně pod 100 miliony korun. Díky řadě rozjednaných velkých zakázek letos očekává, že se její tržby i zisk výrazně zvýší.

Lidovky.cz, ČTK
J. Mydloch Skvělá zpráva... 9:08 5.3.2015