21. prosince 2015 14:48, aktualizováno  22:48 Lidovky.cz > Byznys > Energetika

Vláda schválila podporu zelené energie. Vitásková nesouhlasí

Podpora jen pro notifikované obnovitelné zdroje. Jde o 3,5 miliardy korun... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podpora jen pro notifikované obnovitelné zdroje. Jde o 3,5 miliardy korun... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Vláda v pondělí schválila nařízení o podpoře elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Materiál by měl Energetickému regulačnímu úřadu umožnit vypsat podporu pro většinu výrobců energie z obnovitelných zdrojů pro příští rok. Má jít až o 42 miliard korun.

Mluvčí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Jiří Chvojka v pondělí o tom, zda úřad podporu na základě nařízení vypíše, spekulovat nechtěl. Uvedl, že úřad si musí přijaté nařízení nejprve podrobně zanalyzovat.

„Musíme finální text zanalyzovat. Až ho zanalyzujeme, tak se rozhodneme, zda přijetí spoluzodpovědnosti vládou je dostatečné na to, abychom i my přijali spoluzodpovědnost za krok, který není úplně standardní,“ řekl Chvojka. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v pondělí na twitteru uvedl, že doufá, že nařízení přiměje předsedkyni ERÚ Alenu Vitáskovou konat.

Večer pak Vitásková ve zprávě napsala: „Nesouhlasím s vydáním Cenového rozhodnutí pro nenotifikované zdroje, jestliže není toto v souladu s českou a evropskou legislativou, unijními pravidly - především nařízeni Rady EU z července 2015, či postup ERÚ není předem odsouhlasen EK. Odmítám jakoukoliv zodpovědnost za vydání takovéhoto Cenového rozhodnutí v době mé nepřítomnosti.“

ERÚ v polovině listopadu rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v České republice pro příští rok vyplacena podpora nebude, protože by tím překročil zákon. Vitásková na začátku prosince uvedla, že úřad podporu na příští rok nevypíše, dokud ji neschválí Evropská komise. To by se podle dřívějšího vyjádření ministra průmyslu Mládka mělo stát zřejmě mezi únorem a dubnem příštího roku.

Vláda se už jednou situací kolem výplaty podpory pro výrobce energie z obnovitelných zdrojů na příští rok zabývala, 2. prosince schválila vládní usnesení, které mělo výplatu umožnit. ERÚ to ale tehdy odmítl učinit s tím, že materiál situaci vůbec neřeší. Mládek tehdy v reakci řekl, že řešení pro vyplacení podpory obnovitelným zdrojům na příští rok se v každém případě najde.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!