Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Aerolinky LATAM Airlines propustí nejméně 2700 zaměstnanců. Firma se snaží restrukturalizova dluhy

Letuška - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letuška - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Brasília Letecká společnost LATAM Airlines propustí v Brazílii minimálně 2700 lidí včetně pilotů. Informují o tom v sobotu brazilská média. Chilsko-brazilská firma, která je největším leteckým dopravcem v Latinské Americe, se k těmto informacím nevyjádřila. Kvůli dopadům šíření nového koronaviru podnik vyhlásil už v květnu bankrot. Před pandemií firma po celém světě zaměstnávala asi 43 000 lidí.

Brazilské listy O Globo a O Estado de S. Paulo v sobotu napsaly, že firma začne s propouštěním už v nadcházejícím týdnu. Nejprve požádá zaměstnance, zda alespoň část z nich nechce odejít dobrovolně.

Chystané propouštění je součástí snahy snížit velikost firmy a přichází v reakci na neschopnost vedení a zástupců odborů v Brazílii dosáhnout dohody na přechodném snížení pracovní doby a mezd. Nejvíce zaměstnanců má firma v Brazílii a Chile, uvedla agentura Reuters.

Letecká společnost se teď snaží restrukturalizovat dluhy, které dosahují 18 miliard dolarů (asi 401 miliard Kč). Když firma v květnu požádala ve Spojených státech o soudní ochranu před věřiteli, byla to největší letecká společnost na světě, která usilovala o nouzovou reorganizaci kvůli pandemii způsobené šířením nového koronaviru.

LATAM Airlines mohou létat i v režimu ochrany před věřiteli. Dceřiné firmy v Argentině, Brazílii a Paraguayi totiž nejsou v žádosti podané v USA zahrnuty. LATAM Airlines mají sídlo v Chile, ale v USA se obchodují jejich depozitní stvrzenky (ADR). To je obdoba akcií, jejich držitelé ale mají omezená práva. Z akciové burzy v New Yorku byly ADR mezitím staženy, později se přesunuly na neregulovaný trh.

Firma už v květnu uvedla, že si od akcionářů zajistila 900 milionů dolarů (zhruba 20 miliard Kč) na úvěrové financování. Celkem k ruce měla zhruba 1,3 miliardy USD.

Největším akcionářem LATAM Airlines je americká letecká společnost Delta Air Lines. Ta loni za 1,9 miliardy dolarů získala v tomto podniku zhruba pětinový podíl.

Aerolinky LATAM vznikly v roce 2012, kdy chilská letecká společnost LAN převzala brazilského konkurenta TAM.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...