Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Babiš chce moderní muzeum národa od dob praotce Čecha. Peníze prý jsou

Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš. | foto: ČTK

PRAHA Podle ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše by mohla v Praze vzniknout moderní stavba muzea českého národa od dob praotce Čecha. Babišovi totiž vadí, že se v Česku málo staví a například právě Praha má podle něj na kontě peníze, které by takovou stavbu umožnily.

Ministr to podle serveru iDnes.cz řekl na Fóru českého stavebnictví. „Když se zamyslíme, co jsme v Praze vlastně postavili od revoluce, co jsme nezdědili od Karla IV. nebo od předchůdců... Tančící dům? Je to o nápadech,“ cituje server Babiše, který jako vzor nové stavby zmínil Guggenheimovo muzeum v Bilbau nebo Fondation Louis Vuitton v Paříži, obě stavby podle americko-kanadského architekta Franka Gehryho, který je také jedním z autorů pražského Tančícího domu.

Ministr hostům konference popsal, jak byl v roce 2015 na obědě s Bernardem Arnaultem, majitelem Louis Vuitton. „To je druhé nejnavštěvovanější místo v Paříži, po Eiffelovce, za 150 milionů dolarů, je tam muzeum. A víte, jak ho to napadlo? No, že byl v Bilbau. V Bilbau je skvělé muzeum, když ho udělali, tak to přineslo plus sto milionů eur na daních,“ uvedl Babiš.

Šéf hnutí ANO není spokojen se stavem stavební legislativy. Je podle něho nesmyslné, aby se k povolování staveb vyjadřovalo sedm ministerstev. Proto je podle něj potřeba změnit kompetenční zákon, který rozděluje pravomoci mezi resorty. Babiš to v úterý řekl na konferenci Fórum českého stavebnictví. Peněz na stavby je podle něj dost, ale je potřeba jasně definovat, co se má v Česku stavět. Babiš to označil za „inventuru investic“.

Andrej Babiš a jeho sny.
Andrej Babiš.

„Měli jsme nějaké plány, jak změnit pravidla. Ne všechno se povedlo. Spokojen nejsem hlavně se stavem legislativy. U přijímání některých zákonů by se měl změnit jednací řád Sněmovny. Příklad bychom si mohli vzít v německém Bundestagu,“ řekl Babiš. V Česku je z kompetenčního zákona stavebnictví přiřazeno ministerstvu průmyslu a obchodu. Kromě toho ovšem spadá rovněž pod ministerstvo dopravy, ministerstvo zemědělství, ministerstvo životního prostředí a ministerstvo pro místní rozvoj.

Podle opozičního poslance a bývalého ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) se změnou kompetenčního zákona situace nezlepší. „Můžeme se bavit o sloučení ministerstev. Bude to bolestivé, ale je to potřeba. Ale mnohem větší problém je, že tady vyhrávají účelově založené organizace, které se proti stavbám odvolávají,“ uvedl Bendl. Zlepšení podle něj nepřinesl ani nový zákon o veřejných zakázkách. Za problém považuje také to, že se legislativa často mění.

Soupis investic

Podle Babiše by měli politici vypracovat jasný investiční plán. „Třeba jako v Polsku. Před fotbalovým mistrovstvím Evropy v roce 2012 si řekli, co chtějí postavit. A dneska tam mají nové dálnice a stadiony. A u nás? Podívejte se například do Brna. Nemají tam koncertní sál ani pořádný fotbalový nebo hokejový stadion. Kolem Prahy zase nejsou školy. Na spoustě míst chybějí obchvaty. A tak bych mohl pokračovat,“ doplnil Babiš.

Podle něj by bylo dobré, aby v politice byli lidé, kteří někdy něco postavili. „Aspoň psí boudu. Ale aby o tom něco věděli,“ dodal. České stavebnictví loni meziročně propadlo o 7,6 procenta, což je spolu s rokem 2012 nejhorší výsledek za posledních 16 let. Letos by se měl podle analytiků propad zastavit.

Zatímco produkce pozemního stavitelství loni meziročně klesla o 3,3 procenta, inženýrské stavitelství, zahrnující převážně dopravní infrastrukturu, propadlo dokonce o 16 procent.

Na konci prvního pololetí loňského roku podle ČSÚ pracovalo ve stavebních firmách v Česku 357 057 zaměstnanců a živnostníků, meziročně o 6378 méně. V porovnání s pololetím předkrizového roku 2008 se jejich počet snížil o 56 544

,

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....