Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Budvar se po letech vrací do Itálie. U soudu vyhrál nad Anheuserem

Budweiser Budvar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budweiser Budvar. | foto: Reprofoto

ŘÍM Italský Nejvyšší soud ukončil ve prospěch českého pivovaru jeden z nejdelších sporů o používání značky Budweiser. V precedentním rozsudku označil značku v podání amerického koncernu Anheuser Busch za klamavou a nařídil její vymazání z italského registru. Budějovičtí tvrdí, že se jedná zřejmě o nejtvrdší prohru Anheuseru ve více než sto let trvající vzájemné známkoprávní válce.

Američané, kteří jsou dnes součástí největší pivovarnické skupiny na světě AB Inbev, zažalovali Budvar v Itálii a jeho tamní importéry už v roce 2001. Dožadovali se zákazu prodeje českého Budweiseru a vymazání známek z italského registru. Budvar nesměl 12 let na základě předběžného opatření tuto značku v Itálii prodávat, nahradil ji na tamním trhu neznámou značkou Czechvar.

Budvaru se okamžitě na italském trhu propadly prodeje na polovinu. V roce 2001 přitom Itálie byla 5. nejdůležitějším exportním trhem Budějovického Budvaru. Teď se český Budweiser ve velkém vrací.

ČTĚTE TAKÉ:

Rozhodnutí jsou pravomocná a definitivní. „Je to skvělé vítězství. Můžeme se vrátit na italský trh s naší originální značkou Budweiser Budvar. Soud navíc zakázal firmě Anheuser-Busch InBev používat jejich značku Budweiser, prohlásil ji za klamavou a vymazal ji z registru ochranných známek,“ říká šéf Budvaru Jiří Boček.

V celosvětové válce obou pivovarů se podle něj jedná zřejmě o nejtvrdší porážku Američanů.

Dlouholeté spory

Soudní spory o značku Budweiser vedou oba pivovary od roku 1907. V letech 2000 - 2012 bylo definitivně ukončeno 173 soudních sporů a správních řízení, z nichž Budějovický Budvar vyhrál 120 případů a 10 sporů skončilo smírem nebo remízou. Dalších deset soudních kauz ale zatím nebylo ještě ukončeno.

Anheuser Busch slavil velké vítězství letos v lednu v registraci značky Bud pro celou Evropskou unii. Budvar tuto značku však může používat dál tam, kde ji měl dosud registrovanou.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...