Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tuzemský developer Central Group míří na „divoký“ východ

Central Group - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Central Group - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

Největší tuzemský developer plánuje vstup na ruský trh. Společnosti Central Group už je totiž Česká republika malá. Ačkoli v příštích pěti letech plánuje postavit přes šest tisíc nových bytů a rodinných domů, není tu taková poptávka, jak by si developer představoval.

Český trh je schopen vstřebat ročně maximálně čtyři až pět tisíc bytů. „Rusko má obrovský potenciál. Zajímali jsme se o něj už v letech 2007 a 2008, ale pak se všechno nějak pomíchalo a odložili jsme to. Teď si myslíme, že model výstavby bytů, který jsme u nás nastavili pro střední segment by skutečně mohl mít uplatnění na větších trzích,“ řekl LN majitel Central Group Dušan Kunovský.

ČTĚTE TAKÉ:

Ale protože je development po celém světě hlavně lokální byznys, chce dveloper vstoupit do společného podniku s místním partnerem. „Přijít někam do ciziny, do Ruska zvlášť, na vlastní pěst, není vhodné,“ vysvětluje Kunovský. Nechce však zatím jmenovat konkrétního partnera ani projekt.


Jak však upřesnil, města nad milion obyvatel jsou potenciálně velmi perspektivní. „Například v Moskvě působí hodně hráčů, ale v regionech je pole neorané,“ řekl. Kupní síla v Rusku navíc roste a zastaralost bytového fondu je obrovská. Úroveň mezi novým a starým je podle Kunovského nebetyčná.


Jak však developer připouští, nebude to vůbec jednoduché. „Čím více na východ, tím je to divočejší,“ říká. Naráží tím na to, že v Rusku je to také o korupci a čeká firma bude mít pochopitelně menší šance proti místním hráčům. „Korupce je ale věc, se kterou nechceme mít nic společného. S místními podmínkami se musí vypořádat náš místní partner,“ upozorňuje Kunovský.

Central Group připravuje také návrat na Slovensko. „Tam jsme měli už hotové projekty, ale tvrdě jsme tam narazili na lobbing místních firem a problém s úřady, tak jsme do toho nakonec nešli. Nyní na to opět zkusíme navázat,“ říká.

Více čtěte v sobotním vydání Lidových novin

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Advantage Consulting, s.r.o.
Účetní

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč