30. října 2014 10:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

České spořitelně ubývá zisk i klienti. Přesto “krmí“ mateřskou Erste

Česká spořitelna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká spořitelna. | foto: MAFRA - Hynek Glos

PRAHA Největší tuzemská banka zachraňuje svoji mateřskou společnost z Rakouska. České spořitelně sice v posledních třech měsících opět klesl zisk, ale přesto jím může alespoň částečně napravit hrozivou ztrátu Erste Group, která se ve třetím čtvrtletí zastavila na víc než patnácti miliardách korun.

Česká spořitelna za červenec srpen a září vydělala 11,23 miliardy korun, což je o víc než dvě procenta míň než ve stejném období loňského roku.

Tato zpráva přichází několik měsíců poté, co banka rozhodla o zdražení svých služeb, čímž vyrazila proti současnému trendu ve finančnictví. Tento krok se však zřejmě do hospodaření ještě nijak nepropsal.

PSALI JSME:

Rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která Českou spořitelnu ovládá, se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty 554 milionů eur, což je v přepočtu zhruba 15,4 miliardy korun po zisku 128 milionů eur před rokem.

Česká spořitelna zaznamenala do konce září růst úvěrového portfolia o 2,4 procenta na 510,05 miliardy korun. Rostou ale i nové úvěry, například objem nových spotřebitelských úvěrů během se meziročně zvýšil o 2,9 procenta na 18,87 miliardy korun.

PROBLÉMY BANKY ERSTE

  • Erste Group Bank potvrdila, že v celém letošním roce očekává rekordní ztrátu v objemu až 1,6 miliardy eur, kterou kvůli problémům v Maďarsku a Bulharsku avizovala již v červenci.
  • Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy.
  • Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku a v Srbsku.

„Pozvolna se zlepšující ekonomická situace v České republice se odrazila na zvýšeném úvěrování domácností i podnikatelských subjektů a v kombinaci s důsledným řízením nákladů i na stabilizaci provozního zisku,“ uvedla spořitelna ve svém prohlášení. Meziroční pokles čistého zisku je prý způsoben zejména ostatním provozním výsledkem.

Česká spořitelna měla na konci 3. čtvrtletí 5 066 308 klientů, cože je proti stejnému období loňského roku pokles o 4,3 procenta.

mipMichal Pavec